ZDAWALNOŚĆ MATURY W 2019 ROKU
W LICEUM IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO
96,67 %
odbiór świadectw maturalnych 4.07.2019
od godz. 1000
W ramach wakacyjnego wypoczynku proponujemy obejrzenie prezentacji z wyjazdu naszej młodzieży do Bułgarii w ramach projektu Erasmus.
>> kliknij tutaj, by ściągnąć plik (ok. 600MB)
19 czerwca 2019r. dobiegł końca Rok Szkolny 2018/2019. Był to czas szczególny, pełen napięć i niesamowitych wydarzeń. Tym bardziej wszystkim przyda się wakacyjny wypoczynek. Do zobaczenia we wrześniu! |
13 czerwca 2019 w Olsztynie odbyło się podsumowanie trwającego blisko pięć miesięcy projektu SHOWBIZ - Show Us Your Business!
Projekt adresowany był do uczniów szkół średnich województwa warmińsko-mazurskiego i dał im niepowtarzalną szansę na zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. W ramach projektu wyłoniono najlepsze pomysły na biznes. To uczniowie naszej szkoły: Patryk Kopertowski, Michał Koter i Karol Zienkiewicz wszyscy z klasy IA zaprezentowali aplikację "LEMMIT", która za oryginalny pomysł i profesjonalną prezentację otrzymała II miejsce. Uczniowie wykazali wiedzę w zakresie zarządzania i organizacji firmy, kreatywnego myślenia, samodzielności działania i pracy zespołowej oraz umiejętności rozwiązywania problemów.
p. prof. D. Kobus
26 maja to bardzo ważny dzień w naszym kalendarzu, ponieważ właśnie wtedy obchodzimy święto naszych mam. Ojcowie świętują 23 czerwca ale młodzież połączyła te dwie uroczystości. Niestety, nie wszystkie mamy i ojcowie dostępują tych przyjemności. Z tej właśnie okazji wolontariusze przygotowali artystyczną niespodziankę mieszkańcom bartoszyckiego Domu Pomocy Społecznej. Podczas przygotowanego programu uczennice zapoznały z ciekawostkami związanymi z obchodami Dnia Matki i Ojca i oddały szacunek wszystkim mamom i tatom. Starsi z radością przyjęli życzenia, wysłuchali recytowanych wierszy i włączyli się do wspólnego śpiewania. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. |
Dnia 24 maja klasa IA uczestniczyła w "II Pikniku Matematycznym" w Gospodarstwie Agroturystycznym w Dąbrowie. Pogoda udała się wyśmienicie, cała reszta też. Najpierw rozwiązywaliśmy zadania,
21 maja na stadionie miejskim w Bartoszycach rozegrane zostały mieszane sztafetowe biegi przełajowe szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie naszego Liceum zajęli w zawodach I miejsce. Skład reprezentacji: Urszula Powierża, Julia Augustyniak, Joanna Budna, Oliwia Połujańska, Weronika Konowrocka, Jakub Lech, Jakub Lechman, Przemysław Kaliszuk, Szymon Gomoła, Paweł Wojciechowicz. Gratulujemy! tekst i zdjęcia: p.prof. M. Araśniewicz |
W czwartek 23 maja 2019 r. klasa IIa wzięła udział w warsztatach matematycznych, które odbyły się w firmie wodociągowo-ciepłowniczej "COWIK" w Bartoszycach.
Młodzież rozwiązywała zadania typu maturalnego najpierw z poziomu rozszerzonego a potem podstawowego.
W przerwie zwiedzaliśmy zakład i poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących działania wodociągów w naszym mieście.
p. prof. Ewa Reut
9 maja odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Plażowej Piłce Siatkowej Szkół Ponadgimnazjalnych.
Drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły zajęły w zawodach II miejsce.
Tego samego dnia odbyły się też zawody w Plażowej piłce siatkowej dziewcząt klas pierwszych. Drużyna dziewcząt uplasowała się na I miejscu.
Skład Reprezentacji Liceum
Dziewczęta:
Gabriela Łaniewska lC,
Milena Boczulak lC,
Natalia Wierzbowska lB
Chłopcy:
Szymon Gomoła llA,
Jakub Lechman llC,
Filip Kowalewski lB
|
Tekst oraz fotografie: |
Poranek 26 kwietnia 2019r. to Uroczyste Podsumowanie Edukacji oraz Pożegnanie Klas III. Tradycyjnie abiturienci, po odczytaniu swoich nazwisk przez wychowawców, zajęli honorowe miejsca.
Drodzy maturzyści !!!
Pomyślności na maturze
Bardzo dziękujemy Marysi Miecznik z kl. 2b za wsparcie fotograficzne.
|
W dniu 17.04.2019r. młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego i z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach przeprowadzili na terenie miasta kwestę uliczną na poczet śniadania wielkanocnego. Uzbierano 639,12 zł za tą kwotę zostały zakupione produkty spożywcze, które znalazły się na świątecznym stole w dniu 20.04.2019r. Śniadanie zorganizował Polskie Czerwony Krzyż przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Na śniadaniu były osoby bezdomne, samotne i chore. Dziękujemy młodzieży za pomoc w przygotowaniu śniadania. Beata Arodź |
Po trudnych zmaganiach, które odbyły się w dniach 13-15 kwietnia, na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, wielomiesięczny trud Jakuba został nagrodzony. Startując w zawodach centralnych, |
|
Zapewnił sobie tym samym 100% wynik egzaminu maturalnego z biologii oraz wstęp na wydział lekarski wszystkich uczelni medycznych. Ale to nie jedyny sukces ! Praca badawcza, którą napisał a następnie bronił przed komisją, uzyskała najwyższy wynik i została wytypowana do Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców - EUCYS 2019. Po przetłumaczeniu na język angielski, będzie reprezentować Polskę na Finale Międzynarodowym Konkursu!
p. prof. Aneta Roś-Kozłowska
|
Dobiegła końca XLIX Olimpiada Literatury i Języka Polskiego. Tegoroczny finał odbywał się w Konstancinie i w Warszawie w dniach 4-6 kwietnia. Wśród uczestników z całego kraju i spoza jego granic znalazła się nasza uczennica – Weronika Lewandowska z klasy III b. Trzeba przyznać, że godnie nas reprezentowała, ponieważ po ocenie części pisemnej zawodów centralnych została ogłoszona finalistką, a na ten tytuł trzeba zapracować, uzyskując odpowiednio wysoką notę.
Dzięki temu sukcesowi Weronika już dziś może się cieszyć najwyższym wynikiem trzech egzaminów maturalnych: z ustnego egzaminu z języka polskiego, a także z egzaminu pisemnego z tegoż przedmiotu na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym.
Weronice gratulujemy i życzymy powodzenia podczas pozostałych egzaminów maturalnych!
W środę 27 marca w Komendzie Powiatowej PSP w Bartoszycach odbyły się eliminacje powiatowe 42 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Kacper Siudek uczeń kl. II b zajął I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych i zakwalifikował się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 26 kwietnia w Ostródzie.
Gratulujemy Kacprowi i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach!
27.03.2019 r. naszemu Liceum przyznano tytuł:
CHIRON – SZKOŁA Z POTENCJAŁEM!
Tytuł jest przyznawany przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie za wysoki potencjał akademicki abiturientów i absolwentów szkoły. Prezentują oni najwyższy potencjał edukacyjny.
Kryteria brane pod uwagę to:
- liczba absolwentów studiujących dany kierunek,
- osiągnięte wskaźniki sukcesu.
CHIRONY – przyznawane są w 5 kategoriach. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach otrzymało tytuł w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.
Dodatkowe nagrody to:
- bon z ofertą zajęć dydaktycznych realizowanych na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie,
- voucher na realizację materiału promocyjnego przez TV Kortowo Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.
„Św. Jacek – wzór ewangelizacji”
W dniach 28-30 marca 2019r. odbył się finał ogólnopolski Olimpiady Teologii Katolickiej w Opolu. Tematem tegorocznej olimpiady była postać św. Jacka Odrowąża i jego przykład w ewangelizacji dzisiejszego świata. W olimpiadzie wzięła udział młodzież z całej Polski – po trzy najlepsze osoby z każdej diecezji, czyli 123 uczestników. Wśród trójki reprezentantów naszej Diecezji była uczennica naszego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego - Weronika Lewandowska. Uzyskała ona tytuł finalistki, który daje jej możliwość wstępu na wiele Uczelni Wyższych.
Organizatorzy olimpiady oprócz zmagań intelektualnych zadbali o wypoczynek uczestników. Wymienię tu najważniejsze atrakcje, które widać na zdjęciach:
- Spotkanie z przedstawicielem Ruchu Czystych Serc,
- Spotkanie z Szymonem Hołownią,
- Zwiedzanie zamku w Kamieniu Śląskim,
- Kabaret „Nowaki”,
- Zwiedzanie Bazyliki św. Anny Samotrzeciej.
W drodze powrotnej pokłoniliśmy się Czarnej Madonnie na Jasnej Górze w Częstochowie.
Serdecznie gratulujemy Weronice Lewandowskiej sukcesu na olimpiadzie i życzymy dalszych osiągnięć!!!
autor: Katecheta ks. Roman Laskowski
Dzień V
Na zakończenie działań projektowych na Słowacji stworzyliśmy międzynarodową pracę plastyczną. Następnie odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów. Trudno było nam się rozstać z przyjaciółmi z innych państw, z którymi stworzyliśmy bardzo zgrany zespół.
p. prof. D. Haraf
Dzień IV
W czwartek rano zwiedzaliśmy szkołę Antona Bernolaka w Namestovie.
Zaprezentowaliśmy naszym kolegom ze szkół partnerskich przykłady polskiego rękodzieła oraz nasz narodowy taniec krakowiak.
Po obiedzie uczestniczyliśmy w warsztatach rękodzielniczych: rzeźbienia w drewnie, wykonywania świec, dekorowania pisanek i wyplatania z wikliny. Nauczyliśmy się podstawowych kroków tańca słowackiego hajduka.
21 marca 2019 Samorząd Szkolny zorganizował konkurs na Miss i Mistera Wiosny. Zadaniem każdej klasy było wytypowanie kandydata i kandydatki, którzy barwnie przebraniu, wzięli udział w wielu konkurencjach. Jedną z nich był "pokaz mody wiosennej " podczas którego, każdy przedstawił swój strój. Rywalizacja była zacięta. Do finałowego etapu przeszło trzech uczestników: Michał Podlaszuk III A, Michał Tarasewicz II A i Jakub Lechman II C. Ostatecznie tytuł Miss Wiosny otrzymał Jakub Lechman, a Misterem został Michał Tarasewicz. To oni zdecydowanie rozbawili widownię do łez. Zwycięzcom gratulujemy! Karolina Wszoła |
Dzień III
W środę rano udaliśmy się do Demianowskiej Jaskini Wolności znajdującej się po stronie Niżnych Tatr. Spacer prawie kilometrową trasą dostarczył nam niesamowitych widoków różnorodnych form krasowych. Po forsownym marszu mieliśmy chwilę na odpoczynek i posiłek w Kolibie Josu w Zuberec.
Następnie wzięliśmy udział w pracach na rzecz Orawskiego Parku Etnograficznego, zajęciach garncarstwa oraz zapoznaliśmy się z folklorem i muzyką Górnej Orawy.
Dzień II
We wtorek zwiedziliśmy Zamek Orawski, który wznosi się na skale 112 m nad lustrem rzeki Orawy. Pokonaliśmy 720 stopni, aby móc podziwiać zapierający dech w piersiach widok. Dramatyczne scenerie tego miejsca przyciągają filmowców już od prawie 100 lat. “Nosferatu” i “Ostatni smok” to najbardziej znane tytuły, które tam kręcono. W zamku znajduje się również wystawa dotycząca torfowisk, flory i fauny Górnej Orawy.
Kolejnym punktem programu był najstarszy zachowany drewniany kościół gotycki wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
p. prof. D. Haraf
Dzień I
Pobyt na Słowacji rozpoczęliśmy uroczystym powitaniem w szkole Antona Bernolaka w Namestovie Następnie uczniowie ze szkół partnerskich zaprezentowali swój kraj, region i szkołę.
Po południu mieliśmy okazję nauczyć się kilku zwrotów w języku słowackim oraz uczestniczyć w lekcji z zastosowaniem nowej metody nauczania CLIL.
Dzień zakończyliśmy przyjęciem integracyjnym, w czasie którego uczniowie słowaccy przybliżyli nam swój folklor ludowy.
p. prof. D. Haraf
W piątek grupa naszych pierwszoklasistów podsumowała swoje wielomiesięczne działania w ramach projektu Green Heroes. W Bartoszyckim Domu Kultury nie zabrakło atrakcji. Były piosenki, scenki, rozstrzygnięcie konkursów i podziękowania. Było też kilka wpadek, ale młodym i niedoświadczonym można je wybaczyć. W sali panował duch ekologii i zabawy, a chyba o to właśnie chodziło naszym zielonym bohaterom.
Zuzanna Pycko I B
4 kwietnia 2019 r. rozpoczną się zmagania uczniów w etapie centralnym XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Cieszy nas fakt, że w grupie przystępujących do tej rywalizacji znajdzie się również nasza reprezentantka – Weronika Lewandowska z klasy III b.
W tegorocznej edycji OLiJP wzięły udział również Róża Kragiel (II b) i Aleksandra Małachowska (II c). Róża, Weronika i Aleksandra przystąpiły do konkursu szkolnego, a ich prace zostały docenione przez Komitet Okręgowy, który zaprosił dziewczęta do etapu wojewódzkiego. Kwalifikacją do tej części Olimpiady mogą się pochwalić tylko 33 osoby z naszego okręgu. Pisemna i ustna część eliminacji wyłoniła ósemkę uczestników, którzy zostali zgłoszeni do etapu centralnego. Wśród nich znalazła się także Weronika, co potwierdził Komitet Główny XLIX OLiJP.
Życzymy Weronice powodzenia i mamy nadzieję na jej udany start w zmaganiach rozpoczynających się 4 kwietnia w Konstancinie!
14 marca, w naszej szkole odbyły się zajęcia realizowane w ramach projektu SHOWBIZ - Show Us Your Business!, organizowanego przez UWM. Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Danuta Kobus. W zajęciach wzięły udział 4 grupy pięcioosobowe. Trzy grupy składały się z uczniów klasy l B, natomiast czwarta z uczniów klasy l A.
Warsztaty polegały na symulacji prowadzenia własnego biznesu. Uczestnicy, poza wcielaniem się w przedsiębiorcę, musieli również stać się pracodawcami, co oznaczało konieczność radzenia sobie z losowymi zdarzeniami, które mogą wydarzyć się również w prawdziwym życiu. W każdej grupie znajdowała się osoba odpowiedzialna za księgowość, kolejna za finanse, a jeszcze inna za negocjacje z innymi grupami, co umożliwiało doskonalenie umiejętności pracy w grupie. Zajęcia zostały poprowadzone przez przedstawicieli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy sprawowali również rolę gracza neutralnego, powodując tym samym, że gra stawała się bardziej realistyczna.
Rywalizację wygrała grupa składająca się z uczniów klasy l A i to oni będą reprezentowali naszą szkołę w następnym etapie, który będzie miał miejsce na UWM w Olsztynie.
Zdecydowanym atutem warsztatów było to, iż uczniowie mieli możliwości rozwinięcia swojej wiedzy z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz zdobycia doświadczenia, które może okazać się pomocne w przyszłości.
Nasi bohaterowie nie zwalniają tempa i cały czas pracują nad projektem. W środę 06.03.2019r. przeprowadzili prezentację dla klas pierwszych i drugich w naszym liceum. Według uczniów były one zaskakująco ciekawe. Grupa projektowa tłumaczy to tym, że nie było to ich pierwsze wystąpienie. A nie pierwsze, bo przeprowadzili już podobne lekcje w ZSP w Sępopolu, Publicznym Przedszkolu nr 2 w Bartoszycach, nawiązali współpracę ze starostą i burmistrzem Bartoszyc i Sępopola, a także z firmą Eco-Bart i Zakładem Gospodarki Odpadami w naszym mieście. W planach mają jeszcze nawiązanie współpracy z okolicznymi punktami gastronomicznymi i przeprowadzenie jeszcze kilku prelekcji. Ich najbliższym celem głównym jest spotkanie podsumowujące projekt, które odbędzie się 22.03.2019r. o godz. 9.00 w Bartoszyckim Domu Kultury. Serdecznie wszystkich zapraszamy w ich imieniu!
autor: Zuzanna Pycko kl 1b LO |
8 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach odbył się V Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej, zorganizowany przez MDK i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Wzięło w nim udział 36 uczestników, których piosenki zaśpiewane w języku angielskim poddane zostały ocenie nie tylko pod względem walorów artystycznych, ale również poprawności językowej.
Jury wybrało zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: szkół ponadgimnazjalnych oraz szkół podstawowych i gimnazjów. Z radością i dumą informujemy, że dwóch uczniów naszej szkoły znalazło się na podium. Jakub Lech zajął I miejsce, a Karolina Szymańska III .
Gratulujemy zwycięzcom!
p. prof. D. Haraf
|
Cześć! Tak jak zapowiadaliśmy, ogłaszamy KONKURS, w którym do wygrania są nagrody o wartości nawet 100 złotych (pierwsze miejsce)! Jest on skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Bartoszyckiego. EKO-FOTA to konkurs fotograficzny. Zdjęcia należy wysyłać w prywatnych wiadomościach na naszym profilu Facebook, gdzie będziemy systematycznie je publikować. Czekamy na Wasze super prace! Ostateczny termin zgłoszeń upływa 19 marca, później nadesłane prace nie będą brane pod uwagę. |
REGULAMIN
https://docs.google.com/document/d/17tH5F6829Bg09HI_aCwVILtAVuI-6h4KDOIYnzM4VP4/edit?fbclid=IwAR0BoU5qnPmc7u-evGcAtplHUQtGA9HEekvrYXKgrUuTaxxyG4SC7p2x7rY
Weronika Lewandowska
z kl.3B zajęła III miejsce
w XXIX Olimpiadzie Teologii Katolickiej, której diecezjalny etap odbył się na na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie.
Weronika pod koniec marca pojedzie na finał Olimpiady do Opola.
Gratulujemy!!
Wysokie VI miejsce, choć nie premiowane wyjazdem na finał, zajęły:
Aneta Łastowska, również z kl. 3B oraz
Joanna Budna z kl.3A.
Aneta Szyszkowska z kl. 2A została sklasyfikowana na VII miejscu.
Uczennice do olimpiady przygotowywał Ks. Roman Laskowski
foto: Ks. Dariusz Sonak. Zdjęcie zostało zamieszczone dzięki uprzejmości redakcji Gościa Niedzielnego
Salut ekipo!
Melduje się Wasza zielona drużyna z klas pierwszych, czyli Green Heroes. Realizujemy projekt Zwolnieni z teorii. Jako cel główny obraliśmy sobie ratowanie świata. Tak, dobrze widzicie. Wiemy, że wysoko mierzymy. Otóż tematem projektu jest ekologia, a w szczególności nadmiar produkowanego plastiku. Problem jest bardzo poważny i dotyczy każdego z nas, w końcu wszyscy mieszkamy na Ziemi. Na szczęście mamy mnóstwo pomysłów i wielki zapał!
Jeśli Ty również, dołącz do grona Green Heroes i ratuj świat razem z nami. Możecie śledzić nasze działania na Facebooku: https://www.facebook.com/greenheroes18/
13 i 18 lutego w sali ZSP nr 1 odbyły się rozgrywki w piłkę koszykową dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych. Drużyna naszych dziewcząt wywalczyła pierwsze miejsce a reprezentacja chłopców drugie.
Składy drużyn:
Urszula Powierża, Joanna Budna, Julia Augustyniak, Sara Łuczkowska, Oliwia Połujańska, Weronika Maksimowicz, Lena Dąbkowska, Weronika Konowrocka
Paweł Grzybowski, Hubert Raczkowski, Bartłomiej Bartnicki, Paweł Jędryczka - Koper, Maciej Kwaśniewski, Maciej Kaczmarczyk, Maksymilian Rojek
Gratulujemy!
15 lutego wolontariusze Szkolnego Koła PCK odwiedzili bartoszycki Dom Pomocy Społecznej, tym razem z programem walentynkowym. Nie zabrakło wierszy i piosenek, które przypomniały seniorom młodzieńcze lata i pierwsze miłości. Po wystąpieniu młodzieży, podczas wspólnego karaoke, wykazać się mogli również seniorzy. Na koniec podopieczni otrzymali od wolontariuszy własnoręcznie robione walentynki.
Dzień 5
Następnie odbyła się ceremonia wręczenie dyplomów, po której odbyło się przyjęcie. Wspólnie bawiliśmy się przy rytmach piosenek z 6 krajów uczestniczących w wymianie.
Pożegnaniu towarzyszyło wzruszenie i łzy. Przez te kilka dni zdążyliśmy nawiązać przyjaźnie i niełatwo było się rozstać z nowymi przyjaciółmi.
14 lutego 2019 roku uczniowie klasy II c, kolejny raz uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W trakcie warsztatów uczniowie poznawali modyfikacje organów roślinnych, doskonalili umiejętność mikroskopowania wykorzystując do tego celu uniwersytecką bazę naukowo-dydaktyczną.
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach wyrażają podziękowanie Pani dr Annie Źróbek-Sokolnik oraz Pan dr Grzegorzowi Fiedorowicz za zorganizowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.
Opiekunami licealistów byli p. prof. Magdalena Araśniewicz i p. prof. Witold Kozubel
Dzień III
Dziś wspólne zajęcia rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Etnograficznym w Velingradzie, w którym zobaczyliśmy zarówno eksponaty związane ze zwyczajami tego regionu, jak i z historią stosunkowo młodego miasta.Po obejrzeniu ekspozycji udaliśmy się do szkoły, by wziąć udział w zajęciach prowadzonych metodą CLIL, a następnie przystąpiliśmy do omówienia przygotowanych wcześniej prezentacji, dotyczących przysłów w językach krajów biorących udział w naszym projekcie.
Ostatnie zadania wymagały umiejętności artystycznych, ponieważ odgr ywaliśmy scenki ilustrujące wybrane przysłowia
Dzień IV
Czwartek spędziliśmy na wspólnym odkrywaniu uroków Bułgarii. Podziwialiśmy piękno górskiego krajobrazu. Zwiedziliśmy Rupite – miejsce związane z Vangą, znaną z daru przepowiadania przyszłości. Jest to również miejsce szczególne, ponieważ znajduje się tu jedyny wulkan w Bułgarii. Sprawdziliśmy również temperaturę źródeł termalnych, których jest tu wiele.
Ciekawym miejscem, które mogliśmy zobaczyć, był Melnik – najmniejsza miejscowość w Bułgarii, będąca jednocześnie rezerwatem architektonicznym.
Kolejny dzień pobytu w Bułgarii rozpoczęliśmy wizytą w Plovdiv – Europejskiej Stolicy Kultury 2019.
Mieliśmy okazję zwiedzić drugie co do wielkości w Bułgarii Regionalne Muzeum Etnograficzne, które mieści się w domu Kuyumdzhieva.
Dzięki wizycie w tym miejscu mieliśmy możliwość poczuć ducha minionych czasów.
Nie mogliśmy także pominąć zwiedzania najlepiej zachowanego na świecie teatru antycznego – Philippopolis.
Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Velingradu, który już zdążyliśmy polubić.
Rozpoczęliśmy kolejny etap programu Erasmus+. Tym razem gościmy w Bułgarii w szkole Vasil Levski High School. Przywitali nas serdecznie uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły.
Nasi bułgarscy koledzy na początku zapoznali nas z podstawowymi zwrotami w ich rodzimym języku, a następnie każda ze szkół partnerskich zaprezentowała informacje o swoim kraju, regionie i szkole.
Nauczyciele biorący udział w projekcie zostali przywitani przez władze miasta.
Po obiedzie uczniowie podzielili się swoimi pierwszymi wrażeniami ze spaceru po Velingradzie.
Dzień zakończył się spotkaniem, na którym nasi bułgarscy przyjaciele zapoznali nas z tradycyjnymi tańcami i zwyczajami ich regionu. Była to również okazja do degustacji narodowych potraw poszczególnych krajów partnerskich.
Dzień Babci rozpowszechnił się w naszym kraju już pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. Żeby dziadkowie nie czuli się poszkodowani pod koniec lat 80 w kalendarzu świąt obok Dnia Babci pojawił się Dzień Dziadka.
Obchody tych dwóch świąt stały się tradycją i ważnym wydarzeniem dla wolontariuszy SK PCK. Z tej okazji młodzież własnoręcznie wykonała laurki, które wręczyła podczas programu artystycznego. Oprócz wierszy i piosenek były także słodkie niespodzianki dla wszystkich seniorów. Przekazane prezenty wywołały wiele uśmiechu na twarzach babć i dziadków a przygotowane przedstawienie dostarczyło wiele pozytywnych emocji i wzruszeń.
W 21 Rankingu Liceów i Techników Perspektywy Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach zajęło 12 miejsce w województwie warmińsko–mazurskim oraz 425 w kraju.
Tym samym otrzymaliśmy tytuł honorowy Srebrnej Szkoły 2019.
Kapituła Rankingu ocenia licea według trzech kryteriów: sukcesy uczniów w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).
Gratulujemy i dziękujemy uczniom oraz nauczycielom dzięki, którym otrzymaliśmy srebrną tarczę.
Planetarium w Olsztynie organizuje Wojewódzki Konkurs Fizyczny.
W konkursie biorą udział 3-osobowe zespoły, po jednym z każdej szkoły.
Chęć udziału w konkursie zgłaszamy do 17 stycznia, do godziny 15.00 w sali fizyki lub przez Librus.
W przypadku dużej ilości chętnych, 5 lutego o godz. 9.50 (wtorek, 3 lekcja) w sali fizyki zostaną przeprowadzone eliminacje, które wyłonią 3 osobową drużynę.
Szczegóły konkursu --> kliknij tutaj
link do archiwalnych informacji o turniejach:
http://planetarium.olsztyn.pl/pl/edukacja/konkursy-i-turnieje.html
Olsztyńskie Planetarium zaprasza do konkursu astronomicznego.
Chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszamy do 17 stycznia do godziny 15.00 w sali fizyki lub przez Librus. W przypadku dużej ilości chętnych do konkursu zostaną wyłonione najlepsze prace.
Termin nadsyłania prac 15 lutego 2019r.
Szczegóły konkursu --> kliknij tutaj
W środę 16 stycznia rozpoczynamy kolejną serię gier w DWA OGNIE.
Zapraszam
III C - II A III A - IC
I A - III B II B - II C
II B - III A II A - III B
II A - I B I C - III A
Poczatek spotkań 14.50
8 stycznia siedmioro uczniów uczestniczyło w zajęciach rękodzieła ludowego poprowadzonych przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Celem warsztatów zorganizowanych w ramach programu Erasmus + "Heritage and culture: exploring, sharing and preserving the hidden treasures of European cultural heritage" było opanowanie sztuki wyplatania z wikliny. W czasie krótkiego, ale bardzo intensywnego kursu wszyscy uczestnicy, dzięki wielkiemu zaangażowaniu i determinacji, opanowali sztukę wyplatania koszyków wiklinowych. Chociaż początki nie były łatwe, efekt końcowy zachwycił wszystkich.
Wolontariusze naszego Liceum mieli ostatnio bardzo pracowity czas, bo aktywnie włączyli sią w działania na rzecz osób starszych i samotnych.
Oprócz zaplanowanych wizyt w Domu Pomocy Społecznej zorganizowali przedświąteczne spotkanie, podczas którego wręczyli seniorom upominki świąteczne. Zaprezentowali też program słowno - muzyczny ubogacony znanymi kolędami i pastorałkami a także ciekawostkami związanymi ze świętami i Bożym Narodzeniem.
14 i 15 grudnia odbyła się zbiórka żywności zorganizowana przez PCK, w którą zaangażowali się nasi uczniowie. Z zebranych produktów zrobiono paczki, którymi obarowano osoby starsze i samotne.
Podczas grudniowej zbiórki darów na rzecz schroniska dla zwierząt zebrano karmę, poduszki, koce, za które serdecznie podziękowali opiekunowie podopiecznych fundacji "Marzenia Niechcianych Zwierząt".
Około miesiąca trwała też zbiórka zabawek i książek dla potrzebujących dzieci. Zebrane podarunki odbiorą najmłodsi podczas zabawy choinkowej.
Terminy i serie kolejnych meczy, zielonym kolorem podano zmiany.
07.01.2019 r. godz. 1520 poniedziałek
III B – II B
III A – II A
II B – II C
II A – III B
14.01.2019 r. godz. 1520 poniedziałek
I C – III A
III C – II C
I A – III B
II B – III A
Tabela rozgrywek po 16 meczach.
LP | Zespół | Il. meczy | sety | punkty | RATIO | Mecze | PKT | ||||
WS | PS | ZP | SP | R.P. | R.S. | wyg. | prz. | ||||
1 | I B | 4 | 6 | 4 | 109 | 117 | -8 | 2 | 3 | 1 | 7 |
2 | III C | 3 | 6 | 0 | 90 | 16 | 74 | 6 | 3 | 0 | 9 |
3 | III B | 3 | 2 | 4 | 30 | 79 | -49 | -2 | 1 | 2 | 3 |
4 | III A | 3 | 5 | 2 | 91 | 48 | 43 | 3 | 2 | 1 | 7 |
5 | II C | 4 | 5 | 5 | 118 | 96 | 22 | 0 | 2 | 2 | 6 |
6 | I A | 4 | 6 | 5 | 122 | 125 | -3 | 1 | 2 | 2 | 7 |
7 | II B | 3 | 0 | 6 | 23 | 90 | -67 | -6 | 0 | 3 | 0 |
8 | II A | 2 | 2 | 3 | 50 | 63 | -13 | -1 | 1 | 1 | 2 |
9 | I C | 5 | 5 | 8 | 115 | 123 | -8 | -3 | 2 | 3 | 7 |
Wieloletnią tradycją stało się, że w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie naszego Liceum przygotowują Jasełka. W tym roku przygotowaniem spektaklu kierował ks. Roman Laskowski, przy wsparciu naszego absolwenta - p. Leszka Darskiego.
Uzupełnieniem świątecznego nastroju były kolędy, wyśpiewywane przez poszczególne klasy, wraz ze swoimi wychowawcami. Komisja konkursowa najwyżej oceniła w tym roku klasę IIc pod kierunkiem p. Magdaleny Araśniewicz, a tym samym klasa wywalczyła dzień bez pytania.
Życzenia radosnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia, uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom administracyjnym przekazała Pani Dyrektor – Anna Jurgilewicz.
6 grudnia do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką. Klasy, aby otrzymać prezenty w postaci słodkości musiała zaśpiewać kolędę. Wszystko dzięki niezastąpionemu Samorządowi Szkolnemu. Brawa należą się uczniom, którzy oryginalnymi kreacjami wprowadzili świąteczny klimat w mury Naszej szkoły.
K.W.
14 grudnia w auli szkolnej uczniowie biorący udział w wymianie w ramach projektu Erasmus + podzielili się z nauczycielami oraz koleżankami i kolegami swoimi wspomnieniami z pobytu na Cyprze. W spotkaniu wziął również udział pan starosta Zbigniew Nadolny.
Podsumowanie wycieczki na Cypr było także okazją do degustacji specjałów cypryjskich. Kolejny wyjazd już w lutym. Tym razem udamy się do Bułgarii.
12 grudnia uczniowie naszego Liceum pod opieką p.Jarosława Jarosza, p. Doroty Haraf, p. Bartłomieja Szymusia udali się do Warszawy do Sejmu i Senatu RP.
Rejonowe eliminacje olimpiady pod hasłem "Promocja zdrowego stylu życia" za nami.
Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy szkolnych eliminacji Jakub Krzyszkowski z klasy III c i Urszula Powierża z klasy III a.
Kolejny etap zakończył się sukcesem naszych niezawodnych uczestników. Kuba zajął pierwsze miejsce a Ula drugie.
Gratulujemy wyników życząc powodzenia w konkursie wojewódzkim!
11 grudnia w auli naszego Liceum odbyła się kolejna akcja poboru krwi. Jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Chęć oddania krwi zadeklarowało 29 osób, większość po raz pierwszy w życiu.
Warto podkreślić, że honorowe krwiodawstwo to zarówno wspaniała idea jak i niezastąpiona metoda leczenia.
Dziękujemy wszystkim, którzy odważyli się pomóc innym.
p. prof. M Araśniewicz
10 grudnia 2018 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza odbyła się wojewódzka gala, podczas której wyłoniono zwycięzców 18 edycji ogólnopolskiego konkursu „Barwy wolontariatu”.
Wydarzenie odbyło się na olsztyńskim zamku, gdzie Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin uhonorował zarówno nominowanych jak i laureatów.
Miło nam poinformować, że Koło Wolontariatu działające przy naszej szkole zostało laureatem tego konkursu.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy swoją odpowiedzialną postawą przyczynili się do tego wyróżnienia. Na szczególne podziękowania zasługują uczniowie angażujący się trzeci rok w przedsięwzięcia wolontariackie.
" Nie chodzi o nagrodę, ale o to, żeby zarażać innych. A żeby to robić, inni muszą widzieć, co się dzieje. Z jednej strony dobro jest bezinteresowne i niech nie wie lewa ręka, co czyni prawa, bo robimy to z potrzeby serca, ale z drugiej strony wartościowe postawy trzeba promować, pokazywać tych młodych ludzi, którzy robią kawał dobrej roboty i w ten sposób potrafią pociągać innych swoim przykładem" - to słowa jednego z uczestników
Elżbieta Monkiewicz - koordynator i opiekun koła
Uwaga zmiany!!!
cd gier czwartek 13.12.18 r piątek 14.12.18 r
14.25 III C - III A 15.20 III C - III B
14.35 III B - I C 15.30 II C - III A
14.45 I A - I C 15.40 II B - II A
14.55 III C - I A 15.50 II C - III B
15.00 III A - I C 16.00 II A - I C
W środę 12 grudnia rozpoczyna się turniej w tenisa stołowego.
Każda drużyna powinna skladać z dwóch zawodników płci przeciwnej. Zawody rozpoczynają się o godz.15.30. Mecze rozegrane zostaną systemem każdy z każdym. Wszystkie spotkania odbędą się w naszym Liceum w salach do gry w tenisa. Każdy mecz będzie składał się z trzech setów. Pierwszy rozegrają dziewczęta, drugi chłopcy, natomiast trzeci drużyna mieszana. W przypadku równej ilości wygranych spotkań o kolejności decydować będzie ilość zdobytych punktów w poszczególnych setach.
W pierwszym terminie zapraszamy klasy: I A, I B, II A, II C, III B, III C.
p. prof. M. Araśniewicz
Terminy i serie kolejnych meczy, zielonym kolorem podano zmiany.
Seria B – 10.12.2018 r. godz. 1520 poniedziałek
I B – II B
III A – II A
III C – I C
III A – I A
III B – II C
Seria C – 13.12.2018 r. godz. 1520 czwartek
III B – I C
I C – II B
III A – III B
Seria D – 17.12.2018 r. godz. 1520 poniedziałek
IB - III A
III C – II B
II A – I A
I C – II C
III C – II A
Seria E– 20.12.2018 r. godz. 1520 czwartek
I B - II C
II B – II C
II A – III B
I C – III A
Wolontariusze zostali zauważeni i docenieni. Pan Zbigniew Nadolny, Starosta Powiatu Bartoszyckiego, podziękował naszym wolontariuszom i wręczył statuetki. Gratulujemy wszystkim, którzy oprócz tego, że się uczą, bezinteresownie niosą pomoc innym. p. prof. M. Kuzia
|
We wtorek 4.12.2018r w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach odbyły sie indywidualne zawody w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych.
Zawodnicy naszej szkoły Nikoletta Smoleń z klasy III C i Michał Skomorok z Klasy I B zajęli 4 miejsca w swoich kategoriach, natomiast Katarzyna Wójcik z klasy III C wygrała turniej dziewcząt.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych zawodach 11.12.2018 r.
tekst: Elżbieta Monkiewicz
Ogłaszamy nabór na wyjazd do Bułgarii w ramach programu Erasmus+.
W piątek 7 grudnia rozpocznie sie turniej w dwa ognie. Gry będa rozegrane systemem "każdy z każdym".
Mecze po 7 minut, drużyny 7 osobowe mieszane (co najmniej 2 osoby płci przeciwnej) gdzie 1 osoba jest tzw.matką, którą można zmienić 1 raz w czasie gry. Osoba trafiona piłką nie opuszcza boiska ale liczony jest punkt dla drużyny przeciwnej. Wszystkie trafienia są sumowane i na ich podstawie przydzielone punkty.
Kolejność gier:
III C – I B III C – III A III C – III B
III B – I C III B – I B II C - III A
II C – II A
I A – II B II B – II A II A - I C
"Andrzejki" młodzież spędziła w gronie seniorów Domu Pomocy Społecznej. Wolontariusze przygotowali część zabaw i wróżb mniej znanych ale nie zabrakło tradycyjnego lania wosku. Ten wyjątkowy wieczór sprzyjał zabawie, która wprawiła uczestników w doskonały nastrój. Nie zabrakło poczęstunku i wspólnego karaoke.
tekst: Elżbieta Monkiewicz |
Dnia 27.11.2018 r w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Ponadgimnazjalnych. Reprezentantki naszej szkoły Katarzyna Wójcik i Nikoletta Smoleń z klasy III c zajęły II miejsce i tym samym zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego. Gratulujemy! |
SPORTOWE WSPÓŁZAWODNICTWO MIĘDZYKLASOWE
W czwartek 06.12.2018 r. rozpocznie się turniej w piłkę siatkową do współzawodnictwa międzyklasowego. Poniżej podane są terminy pierwszych serii spotkań. Wszystkie mecze rozegrane będą w sali LO Bartoszyce.
Piłka Siatkowa
Seria A - 06.12.2018 r. godz. 1530 czwartek
I B – I C
III A – II A
III B – II B
II C – I A
Seria B – 10.12.2018 r. godz. 1530 poniedziałek
III C – I C
I B – II B
III A – I A
III B – II C
Seria C – 12.12.2018 r. godz. 1530 środa
III C – II A
I C – II B
I B – II C
III A – III B
Turniej rozgrywany zgodnie z zasadami piłki siatkowej oprócz kilku małych zmian:
· zawody rozgrywane są do dwóch wygranych setów, sety grane do 15 pkt., decydujący trzeci set do 9 pkt.,
· drużyny mieszane (minimum dwie osoby płci przeciwnej),
· wysokość siatki 220 cm.,
· chłopcy atak, kiwnięcie wykonują ręką przeciwną do wiodącej, praworęczni ręką lewą, leworęczni ręką prawą, w innym przypadku następuje strata punktu,
· w przypadku ataku wykonywanego przez dziewczynę, blokujący chłopak (jeżeli wyskakuje do zastawienia) może użyć tylko jednej ręki, jeżeli nie wyskakuje może blokować oburącz.
W listopadzie wolontariusze brali udział w corocznej akcji ZNICZ. Ze sprzedaży zniczy pozyskali 756 zł. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla hospicjum domowego.
W miniony weekend w czasie przedświątecznej zbiórki żywności zebrali
Podziękowania należą się wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas, aby pomagać innym.
p.prof. M. Kuzia
W piątek uczestniczyliśmy w zajęciach w szkole cypryjskiej a następnie malowaliśmy wrażenia z wymiany. Po południu pojechaliśmy do Larnaki, gdzie zwiedzaliśmy Cerkiew św. Łazarza oraz Finikoudes Beach.
Dzień trzeci rozpoczęliśmy sukcesem. Międzynarodowa grupa z udziałem Wiktorii i Gabrysi wygrała konkurs na logo wymiany. Tego dnia pomogliśmy też lokalnej społeczności sprzątając plażę w Limassol.
Po pracy i chwili odpoczynku nad morzem zwiedziliśmy zabytkową część miasta. Był też czas wolny przeznaczony na posiłek i zakupy.
Kolejny dzień spędziliśmy w górach Troodos. Zwiedziliśmy ogród botaniczny Amiantos i ogród geologiczny (Geopark).Zjedliśmy obiad w uroczej restauracji wśród przepięknych górskich krajobrazów. Na koniec gościliśmy w lokalnej winiarni.
p. prof. E. Reut
Kolejny dzień rozpoczęliśmy wizytą na plaży Afrodyty.
Następnie pojechaliśmy na farmę, gdzie każdy miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności jeździeckich na osiołkach.
Po zwiedzaniu klasztoru Sindi zaproszono nas do wspólnego wypiekania chleba. Spróbowaliśmy lokalnych przysmaków oraz obejrzeliśmy pokaz regionalnego tańca. Wycieczka zakończyła się wspólnymi grami i zabawą.
p. prof. D. Haraf
Maja, Gabrysia, Wiktoria i Kuba pod opieką pani prof. D. Haraf i pani prof. E. Reut przebywają właśnie na Cyprze w ramach programu Erasmus +.
Uczniowie i nauczyciele szkoły w Limassol przywitali nas bardzo serdecznie. Spotkanie rozpoczęło się spektaklem muzycznym i krótką lekcją języka greckiego.
Następnie każda z 6 szkół biorących udział w projekcie zaprezentowała swój region i dziedzictwo przyrodnicze.
Wieczorem odbyła się degustacja regionalnych potraw przygotowana przez Cypr, Portugalię, Słowację, Litwę,Bułgarię i Polskę zakończona wspólną zabawą.
p. prof. D. Haraf
Od kilu lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w „Czwartkach z Humanistyką” organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W ich trakcie młodzież z całego województwa ma okazję zapoznać się z wybranymi zagadnieniami, prezentowanymi przez pracowników naukowych poszczególnych kierunków studiów, proponowanych przez Wydział Humanistyczny UWM.
„Czwartki z Humanistyką” przyjmują formułę kilku bloków dwudziestominutowych wykładów. Zajęcia studentów trwają dłużej, ale nawet w tak krótkim czasie można przekonać się, czy specyfika danego kierunku studiów leży w sferze naszych zainteresowań. 22 listopada 2018 r. grupa humanistyczna z klasy II b wysłuchała treści dotyczących symboliki obecnej w obiektach sakralnych średniowiecza, twórczości Chagalla, granic Polski od roku 1918, filozofii futurologii, czy opowieści na temat Bhutanu. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym ponownie wybierzemy się do Olsztyna, by przyswajać wiedzę, rozbudzać zainteresowania i zbliżyć się nieco do oficjalnego studenckiego życia.
Jakub Krzyszkowski,
uczestnicząc w zawodach pierwszego stopnia Olimpiady Biologicznej,
uzyskał najwyższy wynik w Okręgu.
Znalazł się tym samym wśród 649 uczniów w kraju zakwalifikowanych do zawodów drugiego stopnia, które odbędą się w styczniu 2019r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
innformację dodała p.prof. Aneta Roś-Kozłowska
15 listopada 2018 roku wolontariusze naszej szkoły odwiedzili z programem artystycznym podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, którzy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Podczas przedstawienia uczniowie pokazali, że mimo trudności minionych dziejów Polska wróciła na mapy świata. Spotkaniu towarzyszyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wspomnienia, interesujące rozmowy.
Na koniec obejrzeliśmy film „Niezwyciężeni” ukazujący historię odzyskania wolności przez Polskę opowiedzianą przez Mirosława Zbrojewicza. tekst: Elżbieta Monkiewicz |
Młodzież naszego Liceum w niecodzienny sposob spędziła popołudnie.
Tematem wiodącym była setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczestnicy świętowali grając w planszówki, kalambury i rozwiązując quizy. Pytania dotyczyły polskich miast, historii, tradycji, muzyki, potraw, sportu, kinematografii, literatury, przysłów i znanych rodaków.
Spotkanie było doskonałą okazją do wspomnień i podróży sentymentalnych.
tekst: Elżbieta Monkiewicz
|
14 listopada uczniowie klasy IIc mieli okazję poczuć się studentami Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nasi licealiści uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody, w trakcie których poznawali tajniki funkcjonowania roślin, wykorzystując do tego celu uniwersytecką bazę naukowo-dydaktyczną.
Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach pragnie podziękować pracownikom naukowym UWM w Olsztynie Pani dr Annie Źróbek-Sokolnik oraz Panu dr Grzegorzowi Fiedorowicz za zorganizowanie i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.
Młodzież licealna zwiedziała również ekspozycje Muzeum Przyrody w Olsztynie oraz uczestniczyła w lekcji muzealnej.
Kolejny wyjazd na zajęcia uniwersyteckie został zaplanowany w lutym 2019 roku.
08.11.2018r. został rozegrany Turniej w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych. Konkurencja jest zaliczana do całorocznego sportowego współzawodnictwa międzyszkolnego.
Siatkarki z naszej szkoły zajęły w turnieju pierwsze miejsce !
Skład reprezentacji:
Dominika Tadorowska
Klaudia Iwanowska
Karolina Rzymowska
Dominika Jarocka
Angelika Tymińska
Wiktoria Zacharczuk
Izabela Fesnak
Weronika Maksimowicz
Gabriela Łaniewska
Milena Boczulak
Natalia Wierzbowska
Gratulujemy!!!
informację przygotowała p. prof. Magdalena Araśniewicz
|
Dnia 9 listopada świętowaliśmy w naszej szkole stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie pod kierunkiem pana profesora Jarosława Jarosza przygotowali program artystyczny. Nie zabrakło patriotycznych pieśni oraz wierszy.
O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na boisku szkolnym, aby odśpiewać "Mazurek Dąbrowskiego".
Karolina Wszoła
13 listopada młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach wykonywania syropów leczniczych i świec w miejscowości Blanki. Na zajęciach można było nauczyć się przygotowywać bezpieczne i skuteczne preparaty lecznicze z różnego rodzaju ziół oraz świece z wosku. Zajęcia odbyły się w ramach projektu Erasmus + Dziedzictwo i kultura: Odkrywanie, dzielenie się i zachowanie ukrytych skarbów europejskiego dziedzictwa narodowego. Działania projektowe prowadzone będą w naszej szkole oraz w szkołach partnerskich: na Słowacji, Cyprze, Litwie, w Bułgarii i Portugalii w ciągu 2 lat. Projekt będzie obejmował szereg działań: między innymi konkurs na logo projektu, badania miejsc związanych z dziedzictwem narodowym, prezentacje przyrody jako dziedzictwa narodowego, tworzenie książki kucharskiej z narodowymi przepisami oraz materiałów i ulotek dla lokalnych biur podróży dotyczących miejsc związanych z dziedzictwem narodowym. W ramach pierwszej wymiany młodzież naszego liceum wyjedzie na Cypr.
p. prof. D. Haraf
W ostatnim tygodniu października wolontariusze gościli w Domu Pomocy Społecznej w Bartoszycach z programem artystycznym poświęconym jesieni. Mieszkańcy chętnie dołączyli do wspólnego śpiewania piosenek i z uśmiechem na twarzach wysłuchali recytacji wierszy przygotowanych przez młodzież. Pomimo powszechnym mitom na temat ponurej jesieni odbiorcy zwrócili uwagę na zalety tej pory roku. Po ciekawej rozmowie pożegnano nas miłym słowem i brawami.
tekst: Gabriela Brynowska
Grupa naszej młodzieży włączyła się do akcji uprzątnięcia zapomnianych grobów na bartoszyckim cmentarzu komunalnym.
http://bartoszyce.wm.pl/546057,Mlodziez-sprzatala-na-bartoszyckim-cmentarzu-zapomniane-groby.html
Zapraszamy uczniów klas I i II do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym polskich ziół.
Zrób herbarz polskich ziół w formie prezentacji multimedialnej (8-10 opisów). Powinien on zawierać zdjęcia danej rośliny, nazwę polską i angielską oraz właściwości lecznicze i zastosowanie. Tekst musi być zredagowany w języku angielskim. Oceniamy pomysłowość, estetykę i poprawność językową.
Nagrodą jest wyjazd na jedną z wymian zagranicznych w ramach projektu Erasmus + realizowanego w naszej szkole. Zwycięzca konkursu jest zobowiązany do przyjęcia w swoim domu na 5-6 dni w 2020 roku jednego uczestnika projektu Erasmus+ Hercules pochodzącego z państwa partnerskiego projektu Portugalii, Słowacji, Litwy, Cypru lub Bułgarii.
Na Wasze prace, które należy dostarczyć na nośniku pamięci do p. prof. Doroty Haraf czekamy do 16 listopada 2018 roku.
Powodzenia.
p. prof. D. Haraf
Ogólnopolski Tydzień Kariery - to coroczne działania mające na celu rozwój doradztwa zawodowego, wspierania edukacji i kariery. Tegoroczna edycja realizowana była pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia!"
W ramach działań 11 października 2018r. uczniowie klasy II B obejrzeli transmisję na żywo ze spotkania z udziałem znakomitego eksperta w dziedzinie samodoskonalenia i rozwijania własnego potencjału Michała Zawadki – autora bestsellerowej serii książek dla młodzieży pt. Chcę być kimś. Temat spotkania: Chcę być kimś – aplikacja życiowego sukcesu.
18 października 2018r.młodzież miała możliwość udziału w konferencji, której przewodnie, regionalne hasło „Młode pokolenie na rynku pracy” towarzyszyło również spotkaniom uczniów klas trzecich z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy.
p. prof. D. Kobus
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski naszej szkoły, pod opieką p. prof. Roberta Kozieła, przygotował uroczystą akademię. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty w piosenkach, skeczach i tańcu.
Pani dyrektor Anna Jurgilewicz złożyła podziękowania za trud i wydajną pracę nauczycielom, pracownikom administracyjnym oświaty oraz uczniom i rodzicom, bez których nie byłoby współczesnej szkoły. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście w osobach Starosty Powiatu - Pana Zbigniewa Nadolnego oraz przewodniczącej Rady Rodziców – Pani Wiesławy Żylińskiej.
Licznie zebrani w auli szkolnej uczniowie gromkimi brawami i wiązankami kwiatów uczcili święto swoich nauczycieli.
8 października 2018 r. rozegrany został turniej w piłce nożnej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych.
Drużyna naszej szkoły w składzie:
Urszula Powierża III A - kapitan
Julia Augustyniak III A
Joanna Budna III A
Wanessa Szerszeniewska III A
Sara Łuczkowska III C
Lena Dąbkowska I B
Weronika Konowrocka I B
Oliwia Połujańska II A
Weronika Maksimowicz II A
zdobyła I miejsce.
Gratulujemy!
tekst: Elżbieta Monkiewicz
Dnia 5 października 2018 r., w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się spotkanie młodzieży z Panem Bogdanem Żurkiem - redaktorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Pan Bogdan Żurek był uczestnikiem wydarzeń sierpniowych 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Jest dziennikarzem, działaczem polonijnym i dawnym mieszkańcem naszego miasta.
Przedstawił uczniom organizację i zasady działania Rozgłośni Wolna Europa, jej wkład w walkę z systemem komunistycznym w Polsce. Opowiadał o przyjaźni z bardem "Solidarności" Jackiem Kaczmarskim oraz udziale w pracach rządu polskiego na emigracji.
p. prof. A. Jurgilewicz
zdjęcia pan Witold Darski
5 października 2018 roku z okazji XVIII Dni Papieskich pod hasłem ,,Promieniowanie Ojcostwa" odbył się Turniej Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Bartoszyckiego w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.
Na zdjęciu nasze "złotka"
Informację udostępniła p. prof. Magdalena Araśniewicz
02.10.2018r. na stadionie miejskim w Bartoszycach zostały rozegrane sztafetowe biegi dziewcząt i chłopców szkoł ponadgimnazjalnych.
Dziewczęta z naszego liceum w świetnym stylu pokonały rywalki zajmując I miejsce.
Chłopcy uplasowali się na III miejscu.
Skład reprezentacji:
Dziewczęta: 1. Joanna Budna IIIa 2. Urszula Powierża IIIa 3. Julia Augustyniak IIIa 4. Sara Łuczkowska IIIc 5. Oliwia Połujańska IIa
zawodniczki rezerwowe: |
Chłopcy: 1. Jakub Lechman IIc 2. Grzegorz Fit IIa 3. Kacper Siudek IIb 4. Szymon Gomoła IIa 5. Ivan Zavalishyn IIc 6. Maciej Monkiewicz IIb 7. Kuba Żukowski IIIa 8. Wojciech Gładkowski IIIa 9. Łukasz Ignasz Ia 10.Michał Tarasewicz IIa
zawodnicy rezerwowi: |
informację udostępniła p. prof. Magdalena Araśniewicz
Dnia 3 października 2018r. w auli odbyło się spotkanie z mł. asp. Martą Kabelis w ramach realizowanego przez warmińsko – mazurskich policjantów programu edukacyjno – profilaktycznego „Będę odpowiedzialnym kierowcą". Na spotkaniu poinformowano o zagrożeniach płynących z braku doświadczenia, ignorowania przepisów ruchu drogowego oraz wsiadania za kierownicę po alkoholu, czy środkach odurzających. Młodzież dowiedziała się do ilu wypadków drogowych doszło na Warmii i Mazurach w 2017 roku, a ile z nich spowodowali młodzi kierujący i jakie były główne przyczyny tych zdarzeń. Uczniowie obejrzeli spoty pt. „Nie lekceważ znaków na swojej drodze” i „Mój wybór życie”, które w wymowny sposób przedstawiają nieodpowiedzialne zachowanie za kierownicą. Działania uatrakcyjnia konkurs skierowany do 17 – 18 letnich przyszłych kierowców, w którym można wygrać voucher o wartości 1500 zł., przeznaczony na sfinansowanie kursu na prawo jazdy kat. B.
p. prof. D. Kobus
21 września 2018 r. w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. Klasa II c, która w zeszłym roku wygrała rywalizację, była głównym organizatorem tegorocznych „Otrzęsin”.
Klasy I prezentowały programy artystyczne, brały udział w quizach oraz konkurencjach sportowych. Nie obyło się bez kultowego występu Sebastiana z hitem "Przekorny los’’.
Jak co roku podczas otrzęsin wszyscy bawili się znakomicie. Tym razem zwycięzcą została klasa I b. W nagrodę otrzymała dzień bez pytania oraz będzie organizowała otrzęsiny w przyszłym roku szkolnym.
Gratulujemy wszystkim !!!
„Podaruję swoje serce i czas innym”.
W minionym tygodniu rozpoczęła się akcja, której celem jest zachęcenie uczniów klas pierwszych do bezinteresownej pracy.
Jeśli chcesz sprawdzić swoje kompetencje i poświęcić czas potrzebującym dzieciom, zgłoś się do Koordynatora ds. Wolontariatu tj. Pedagoga Szkolnego. Przedstawiciele wybranych instytucji, m.in. Centrum Pomocy Rodzinie, Szkolnego Ośrodka Specjalno-Wychowawczego, Domu Pomocy Społecznej oraz Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej (Domu Dziecka), zachęcali uczniów do podjęcia działań na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi.
Na wszystkich zdecydowanych wolontariuszy, odpowiadających na potrzeby innych, czeka pani pedagog Małgorzata Kuzia, przyjmująca indywidualne zgłoszenia.
18 września do naszej placówki przybył dr Marcin Kazimierczuk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskego, katedry Historii Prawa Polskiego i Filozofii Prawa UWM, by przedstawić historię i zawiłości polskiego prawa. W spotkaniu uczestniczyły klasy II oraz III.
Zapraszam na zajęcia koła komputerowego
Uczniowie klas pierwszych !
Nowy rok szkolny w murach naszego Liceum zaczniecie od 2-dniowego wyjazdu integracyjnego do miejscowości Krutyń. Dzięki temu poznacie się i nawiążecie wzajemne relacje. Pomoże to Wam lepiej odnaleźć się w nowej społeczności szkolnej.
-----------------------------
Osoby przyjęte do Liceum zobowiązane są do wpłacenia 180 zł w sekretariacie szkoły do dnia 20 lipca.
------------------------------
p.prof. Małgorzata Kuzia
Dodał: Mirosław Gutowski 20 czerwca 2018r.