ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
W piątek 24.06.2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.
Wakacje coraz bliżej, a wraz z nimi długo oczekiwany czas wypoczynku.
Jednak aby ten czas spędzić bezpiecznie i bez niemiłych niespodzianek dzielnicowy z bartoszyckiej komendy mł.asp. Piotr Drozd spotkał się dzisiaj z uczniami klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film dotyczący zagrożeń mogących występować podczas nadchodzących wakacji. Dzielnicowy opowiedział o zdarzeniach z udziałem młodzieży przestrzegając przed niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą się wydarzyć oraz przypomniał o zasadach, których należy przestrzegać podczas spędzania wolnego czasu nad wodą, w podróży i na różnego rodzaju spotkaniach integracyjnych czy dyskotekach.
Pamiętajcie, że szczęśliwe wakacje to bezpieczne wakacje.
Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych wakacji!
Link do filmu:
http://video.bartsat.pl/policja/film%20d%c5%82ugi.mp4
Akcja uświadamiająca o szkodliwości rzucania petów papierosowych na ulicach, chodnikach, trawnikach, podwórkach itp. Większość palaczy nie traktuje ich jak śmieci. Głupio wyrzucić butelkę, czy papier na ulicę, ale peta już nie....stało się to bowiem powszechne zjawisko. Pet rzucony na ziemię, zanieczyszcza środowisko, niedopałki zawierają nawet 4000 toksycznych związków chemicznych, a czas ich rozkładu to....10 lat.
Roztrzygnięto KONKURS GRAFICZNY NA PROJEKT OKŁADKI DO UTWORU STEFANA ŻEROMSKIEGO.
Oto wyniki:
Miejsce I: Karolina Kiełbasa - klasa 3ap
Miejsce II: Karolina Krasnowska - klasa 3bp
Miejsce III: Magda Batraniec - klasa 3ap
Wyróżnienie: Gabriela Chilmanowicz - klasa 1b
Wyróżnienie: Wiktoria Przybyłowska - klasa 2c
Gratulujemy.
Tradycją jest już od czasu pewnego, iż licealiści nasi podejmują zmagania w sportu dziedzinie, by tężyznę ciała swojego zademonstrować, a i z konkurencji wszelakich mieć uciechę. |
Tak też stało się i tym razem. 15 czerwca uczniowie wybyli na szkolne boisko i konkurowali z sobą w różnorakich, wymyślnych dyscyplinach. Zabawy było co niemiara.
Rozgrywki wygrała klasa 3ap, 2c zajęła zaszczytne II miejsce, a III pozycja na podium przypadła klasie 1c.
Sportową zabawę zorganizowali: p. prof. Elżbieta Monkiewicz i p. prof. Artur Kozieł.
Tabela wyników
Przebogatą kolekcję prawie pół tysiąca zdjęć, naszego szkolnego fotografa Bartosza Harafa, możecie obejrzeć w>> galerii fotografii.
Atrakcją dzisiejszego dnia był wywiad z bohaterami literackimi przeprowadzony w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Występ przygotowali uczniowie z klasy 2 B, a polegał on na przeprowadzeniu wywiadów z takimi postaciami literackimi, jak Romeo, Julia, Izabela Łęcka i Justyna Orzelska. Pytania oprócz dziennikarek mogli zadawać także widzowie, to znaczy zaproszeni uczniowie klas 3b, 2c i 2b, którym dziękujemy za zaangażowanie. Szczególne gratulacje i podziękowania należą się jednak młodzieży z 2b za wnikliwość i pasję w przygotowaniu wszystkich detali "Wywiadu z bohaterem literackim", byliście super!
p. prof. A. Kędzierska
W piątek 10 czerwca dwie grupy młodzieży z naszej szkoły wzięły udział w warsztatach motywacyjnych przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Zajęcia poprowadził Jacek Łapiński - prawnik, pisarz i popularyzator pozytywnego myślenia, jak sam o sobie mówi. Zaproszony gość zachęcał do systematycznego sięgania po książki, wskazując korzyści i przyjemności czytania.
Warsztaty odbyły się pod hasłem: Dlaczego warto czytać? Pasja zamiast nałogów.
p. prof. A. Kędzierska
Wyjazd do Dębówka uczniów z naszego liceum podyktowany był pracy pod kątem radzenia sobie ze stresem i napięciami, z którymi zmagamy się w różnych okolicznościach społecznych i życiowych. Ostatnie 2 lata nauki w okresie pandemii i zdalnego nauczania były trudne dla całego społeczeństwa, ale dla dzieci i młodzieży były doświadczeniem szczególnie obciążającym , psychicznie i emocjonalnie. Młodzież intensywnie pracowała na 3-dniowych warsztatach psychologicznych. Zajęcia rozpoczynały się rano, a kończyły relaksacją wieczorem około g.22. Jednakże informacje zwrotne po zakończonym warsztacie wskazały, że chcieliby powtórzyć to jeszcze raz.....
informację dodała p. prof. Małgorzata Kuzia
Uczniowie klasy 1a i 1c uczestniczyli 6 czerwca w warsztatach prowadzonych przez p. Barbarę Knifka, pracownika Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach w ramach projektu realizowanego przez naszą bibliotekę. Pierwszoklasiści na podstawie mistrzowsko zilustrowanej historii o kreatywności, wierze w siebie, odwadze i poczuciu własnej wartości analizowali możliwości przyszłego rozwoju i pomysłu na siebie.
Książka bowiem opowiada o dziecku, które pomaga pewnemu pomysłowi stać się częścią świata. Gdy chłopiec z wytrwałością pielęgnuje swój pomysł, a jego wiara we własne siły rośnie, rośnie też sam pomysł.
Ciekawie prezentowany materiał, poparty ćwiczeniami i dyskusją spotkał się z zainteresowaniem młodzieży i refleksją na przyszłość.
W piątek 3 czerwca odbył się turniej z okazji Dnia bez Tytoniu. Uczniowie chętnie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach zdobywając punkty. Taka aktywność miała za zadanie zachęcić licealistów do zdrowego, wolnego od używek życia. Po zaciętej walce najwyższy wynik punktowy otrzymały klasy III, zajmując tym samym pierwsze miejsce, tuż za nimi klasy II, a na trzeciej pozycji znalazła się drużyna reprezentantów klasy I.
autor: p.prof.Elżbieta Monkiewicz
We wtorek 31 maja uczniowie IA i IIA wzięli udział w pikniku matematyczno-rekreacyjnym w "Łowisku Leginy". Po pieszej "rozgrzewce" nadszedł czas na wysiłek umysłowy. Miłośnicy matematyki rozwiązywali w grupach zagadki i zadania matematyczne.
W klasie pierwszej najlepszy wynik uzyskała drużyna żeńska w składzie: Julia Ołdakowska, Julia Bukiel, Roksana Wasylik i Kinga Bartoszewicz.
W klasie drugiej zwyciężył team męski: Szymon Borys, Paweł Strzedziński, Nicolas Mieczkowski i Filip Raczkowski.
Następnie przyszedł czas na relaks, pieczenie kiełbasek oraz gry i zabawy sportowe. Cieszymy się, że pogoda dopisała i mogliśmy w pełni zrealizować plan pikniku.
W dniach 25-27 maja 2022 roku klasy IC i IIC wypoczywały w mazurskiej Krutyni.
Na uczniów czekały takie atrakcje jak: spływ kajakowy po krystalicznie czystej rzece Krutyni, z malowniczą przyrodą oraz zwiedzanie azylu dla bocianów. Dla niektórych był to pierwszy raz na kajakach. Jest to niezapomniane przeżycie, a przy tym świetna zabawa - lecz dosyć męcząca.
Podczas wycieczki uczniowie świetnie się integrowali, co było widać z daleka.
Wieczory spędzaliśmy przy ognisku z kiełbaską, towarzyszyło nam dobre towarzystwo oraz cicha melodia gitary. Jedynym minusem była pogoda, która niestety nam nie dopisała.
W drodze powrotnej zajechaliśmy do McDonalda i śpiewaliśmy piosenki.
Wycieczka bardzo nam się podobała :).
autor: Magdalena Kurpiewska 1c
W dniach 23-25 maja klasy III Ap i III Bp wypoczywały w Pieckach. Udało się "naładować akumulatory" przy pięknej pogodzie i wspaniałym towarzystwie.
Kornelia Capłap Zapraszamy do galerii fotografii na bogatą fotorelację z tego wyjazdu >> kliknij
|
W piątek 20 maja w Olsztynie odbył się etap wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Bartek Harhaj z kl. III A godnie reprezentował nasze Liceum i powiat zajmując IV miejsce w kategorii szkół ponadpodstwawowych.
Serdecznie gratulujemy!
Z radością informujemy, że Aleksandra Sawicka z kl. IIC zdobyła II miejsce w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “PEJZAŻE”.
Serdecznie gratulujemy!
p.prof. A. Kragiel
Bardzo szybko minął nam czas na Litwie. Nadszedł ostatni dzień naszej wymiany. Po zajeciach w szkole dotyczących Shiny Object Syndrom, czyli uzależnień od technologii komunikacyjnych, udaliśmy się pod "Drzewo Kluczy", gdzie każdy z nas przybił swój pamiątkowy klucz. Następnie napisalismy nasze życzenia skierowane do uczniów Panevėžio Juozo Miltinis Gimnazija. Po ceremonii rozdania dyplomów nadszedł czas pożegnania. Przyjaźnie zawarte na wymianie zostaną z nami na zawsze.
Nicolas Mieczkowski
Czwarty dzień wymiany zaczęliśmy wycieczką do dawnej siedziby królów Księstwa Litewskiego -Troki, gdzie zobaczyliśmy zamek i spróbowaliśmy tradycyjnej potrawy - kibinai.
Następnie wybraliśmy się do Wilna. Tam podziwialiśmy panoramę miasta z wieży telewizyjnej oraz zwiedziliśmy Muzeum Iluzji. Dzień zakończyliśmy spacerem po mieście.
Trzeci dzień wymiany projektu Erasmus+ Shiny Object Syndrom rozpoczął się wizytą w Panevėžys Puppet Wagon Theatre, który jest teatrem lalek. Dowiedzieliśmy o historii i funkcjonowaniu tego miejsca a także mieliśmy szansę na wypróbowanie swoich umiejętności aktorskich. Następnie spotkaliśmy się z burmistrzem miasta w urzędzie, gdzie mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o Panevežys. Kolejnym punktem były zajęcia z rzemiosła i obróbki drewna. Dzień zakończyliśmy wspólnym pieczeniem pizzy i zabawą przy muzyce.
Nasza szkoła dzięki współpracy z Warmińsko- Mazurskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymała środki higieniczne dla dziewcząt, które znajdują się w koszyczku, w damskiej toalecie w głównym budynku. |
Drugi dzień wymiany projektu Erasmus + Shiny Object Syndrom rozpoczął się wyjazdem do miejscowości Anyksciai. Zobaczyliśmy tam największy głaz narzutow Litwy - Puntukas mający 7 m wysokości oraz wybraliśmy się na taras widokowy wysoko ponad czubkami drzew. Następnie udaliśmy się do pobliskiej wioski, w której zwiedzaliśmy narodowe Muzeum Konia. Tam też każdy z nas miał szansę upiec litewski chleb oraz spróbować sił w ludowych zabawach z dzieciństwa.
Pierwszy dzień wymiany projektu Erasmus + Shiny Object Syndrom rozpoczął się programem artystycznym dotyczącym historii Litwy. Następnie szkoły biorące udzial w projekcie przedstawiły informacje o krajach i miastach, z których pochodzą. Po lunchu uczestniczyliśmy w zajęciach z dramy, uczyliśmy się narodowego tańca litewskiego, a następnie sprawdzaliśmy swoje talenty na zajęciach plastycznych. Ponieważ projekt dotyczy uzależnień od telefonów komórkowych to musieliśmy zostawić nasze komunikatory w specjalnym miejscu na cały dzień. Dzień zakończył się wspólnym obiadem w przytulnej, tradycyjnej restauracji.
p. prof. D. Haraf
Serdecznie zapraszamy na wydarzenia kulturalne organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bartoszycach.
W piątek 29 kwietnia pożegnaliśmy uczniów trzecich klas, którzy już 4 maja przystąpią do maturalnych zmagań. 26 abiturientów otrzymało świadectwo ukończenia Liceum z wyróżnieniem. Podczas uroczystości nie zabrakło płomiennych przemówień, łez wzruszenia i brzmienia ostatniego dzwonka.
Fotorelację przygotował Bartosz Haraf. |
26 kwietnia w PSP w Bartoszycach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej " Młodzież zapobiega pożarom".
Bartłomiej Harhaj z klasy III Ap zwyciężył w kategorii szkół ponadpodstawowych i awansował do zawodów wojewódzkich.
Szkołę reprezentowali również Kacper Subotowicz z kl. III Ap, który zajął 3 miejsce oraz Wiktoria Stelmaszuk z kl. III Ap, która uplasowała się tuż za podium.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! Bartkowi życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursu!!!
Z radością informujemy, że nasze Liceum otrzymało wsparcie finansowe, w wysokości 12 000 zł, w ramach programu wieloletniego - "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025." Priortet 3.
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup książek będących nowościami wydawniczymi lub lekturami szkolnymi, zakup elementów wyposażenia biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
„Jestem aktualną VICEMISTRZYNIĄ POLSKI w kolarstwie szosowym w kategorii juniorka młodsza.”
Ula Sipko z klasy 1c o kolarskiej pasji:
Swoje pierwsze kroki w kolarstwie stawiałam mając 9 lat w szkółce kolarskiej UKS Przyjaźń Bartoszyce pod okiem Pana Sebastiana Krawczyka. Startowałam w wyścigach szosowych, torowych i MTB /kolarstwo górskie, odmiana kolarstwa polegająca na jeździe w terenach trudniejszych, np. lasy, specjalne ścieżki/. Od stycznia 2021 trenuję w klubie ALKS 'Stal' Grudziądz i tu osiągnęłam moje dotychczasowe największe sukcesy. Trenuję pod nadzorem Pana Adama Sieczkowskiego. Jestem aktualną vicemistrzynią Polski w kategorii Juniorka Młodsza, w wyścigu Madison, 3000 m drużynowo na torze i w jeździe drużynowej na szosie, na dystansie 20 km. W sierpniu 2021 startowałam w litewskiej „etapówce” jako członek Polskiej Kadry Narodowej.
W lutym tego roku startowałam ponownie na Litwie, ale tym razem na torze w Panevėžys. Do domu wróciłam ze złotem w Omnium, srebrem w wyścigu punktowym i brązem w wyścigu Scratch.
Ostatnio brałam udział w Pucharze Polski na szosie, który był jednocześnie eliminacją do OOM, czyli mistrzostw Polski. Po finiszu z peletonu zameldowałam się na 1 pozycji, a moja koleżanka klubowa od razu za mną.
Na co dzień nadal trenuję z Panem Sebastianem Krawczykiem po okolicznych trasach. Przede mną dopiero najważniejsze imprezy, w których mam nadzieję na jak najlepsze występy.
Gratulujemy Uli dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych, równie mistrzowskich startów!
autor: Urszula Sipko
Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy dyrekcja, nauczyciele, pracownicy |
Wielka coroczna akcja zbiórki żywności podliczona i zakończona. Dzięki pracy wolontariuszy udało się zebrać 1506 kg żywności. Liczba kilogramów, to niebywały wynik. Zebraliśmy najwięcej w całym województwie Warmińko-Mazurskim. Sukces tym bardziej, że w tym roku zbiórka żywności była dwukrotna. Tydzień wcześniej zbieraliśmy pomoc uchodźcom z Ukrainy. Praca wolontariuszy, ale i hojność bartoszyckich mieszkańców jest bezsprzeczna.
W listopadzie 2021 nasi uczniowie brali udział w projekcie „Otwarta firma".
W ramach tego projektu ogłoszono ogólnopolski konkurs na Najfajniejszego Wolontariusza lub Wolontariuszkę. Postanowiliśmy docenić zaangażowanie lokalnego przedsiębiorcy Patrycjusza Kuzia, który dzielił się z uczniami w tym projekcie swoją wiedzą i zrobił to bardzo ciekawie.
Komisja Konkursowa, złożona z edukatorów, przedstawicieli środowiska biznesowego oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, oceniała nadesłane przez uczniów zgłoszenia i rozstrzygnęła Plebiscyt na Najfajniejszego Wolontariusza lub Wolontariuszkę programu "Otwarta firma" w roku 2021!
Zwycięzcą został jednogłośnie Pana Patrycjusz Kuzia z Bartoszyc.
Zgłoszenie zostało przygotowane i brawurowo opisane przez Dawida Kucharskiego ucznia klasy IIIAp. Serdecznie gratulujemy.
Szkolny Koordynator projektu
Danuta Kobus
11.01.2022r. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z 82 rocznicą zbrodni katyńskiej.
Młodzież zaprezentowała program słowno - muzyczny. Przedstawiono tło historyczne zbrodni katyńskiej, fragmenty listów i pamiętników oraz wiersze i utwory muzyczne.
Ważnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy przy płycie pamięci poświęconej majorowi Marianowi Wiszniewskiemu, który był ofiarą zbrodni w 1940 roku.
Autor: p. prof. Jarosław Jarosz
W dniach 7-8 kwietnia w naszej szkole realizowano we współpracy z IPN program "INKA". Uczniom przybliżono sylwetkę Danuty Siedzikówny ps. "Inka" (1928-1946), sanitariuszki 5 Brygady Wileńskiej. W ramach programu młodzież miała także okazję skorzystać z medycznego fantoma szkoleniowego, by przećwiczyć resuscytację. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał małą apteczkę pierwszej pomocy.
p. prof. E. Argalska
Niestety nadszedł ostatni dzień wymiany. Po rozdaniu certyfikatów pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Turcji, Niemiec, Włoch i Litwy. Kolejnym etapem realizacji naszego projektu Shiny Object Syndrom będą zajęcia na Litwie w miejscowości Parveża.
p. prof. D. Haraf
Czwarty dzień wymiany rozpoczęliśmy warsztatami kulinarnymi. Uczyliśmy się robić makaron i gnocchi czyli włoskie kluski.
Po warsztatach spróbowaliśmy naszych wyrobów. W nagrodę za ciężką pracę popołudnie spędziliśmy na plaży biorąc udział w zawodach sportowych.
p. prof. D. Haraf
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Palermo, główne zabytki Starego Miasta: Palazzo Steri, rynek Vucciria, Inquusition Prison oraz Fontannę Wstydu.
Po pikniku na trawie kontynuowaliśmy zajęcia projektowe w grupach miedzynarodowych. Tym razem tematem było zastosowanie nowych metod obróbki zdjęć wykonywanych telefonem komórkowym.
Kornel Lewoń z kl. 3bg pod czujnym okiem pana profesora Romana Kęsickiego zgłębiał tajniki wiedzy o społeczeństwie i został laureatem III miejsca zawodów okręgowych oraz finalistą zawodów centralnych 63 edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
Drugi dzień wymiany rozpoczął się warsztatami na temat praktycznego wykorzystania telefonów komórkowych. Uczyliśmy się, jak zrobić dobre zdjęcie.
Po lunchu zwiedzaliśmy największy teatr we Włoszech Teatro Massimo. Miejsce to jest znane wielbicielom filmów gangsterskich, ponieważ kręcono tu sceny do filmu "Ojciec Chrzestny III".
p. prof. D. Haraf
Pierwszy dzień wymiany rozpoczęliśmy wizytą w szkole Thomas More School. Młodzież ze szkół uczestniczących w projekcie Erasmus przedstawiła prezentacje dotyczące krajów, z których pochodzą oraz swoich placówek edukacyjnych. Następnie wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego uzależnienia od telefonów.
Po lunchu udaliśmy się do Parlamentu Sycylii. Po południu zwiedzaliśmy zabytki starego miasta Palermo.
p. prof. D. Haraf
Serdecznie pozdrawiamy z Palermo. W poniedziałek 4 kwietnia zaczynamy kolejny etap projektu Erasmus + Webless World. Włochy przywitały nas słońcem i wiosenną pogodą. Po spacerze urokliwymi uliczkami miasta i promenadą udaliśmy się na typowo włoskie danie - pizzę.
1 kwietnia w sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu na Najlepszą Recenzję w Języku Angielskim.
Wyróżnienia otrzymały: Natalia Dańków (kl. IA), Ewelina Rawłuszko (kl. IIIBg) i Julia Żwierko (IIIBg).
Serdecznie gratulujemy!
p. prof. E. Argalska
https://konkurs-patrianostra.pl/rejestracja-uczestnikow?contest=edycja-vii-region-polnocny-2022
https://www.facebook.com/KonkursyHistorycznePatriaNostra
https://www.youtube.com/watch?v=__4HcLymsUo
W dniu dzisiejszym, odbył się w naszym Liceum, Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR". Wzięlo w nim udział 31 uczniów, podzielonych na dwie grupy wiekowe: JUNIOR i STUDENT. Grupę JUNIOR reprezentowało 24 uczniów z klas pierwszych i drugich, a STUDENT - 7 uczniów klas trzecich. Przez 75 minut uczniowie wzmagali się z dość trudnymi zadaniami matematycznymi, przygotowywanymi przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana.
W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie.
W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo "Kangourou Sans Frontières", skupiające organizatorów konkursu z wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje.
Gratulujemy udziału w konkursie naszym młodym matematykom, którze nie bali się stawić czoła "Królowej Nauk". Czekamy na wyniki. foto >>>>
3 marca odbyła się XXIX Rejonowa Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia, w której wzięli udział uczniowie z 11 szkół.
Uczennice naszej szkoły Aleksandra Cierpicka z kl. II B i Wiktoria Przybyłowska z kl. II C po części testowej zajęły II miejsce uzyskując taką samą ilość punktów.
Po pytaniach ustnych Ola z 1 punktową przewagą utrzymała miejsce II a Wiktoria ostatecznie zajęła III.
Gratulujemy!
12 uczniów z klasy maturalnej skorzystało z bezpłatnego kursu języka angielskiego w ramach projektu „Kwalifikacje językowe i ICT dla osób z województwa warmińsko- mazurskiego”, finansowanego ze środków unijnych. Kurs trwał od października do stycznia (120h), zajęcia przeprowadził lektor Sławomir Doroszko, a projekt koordynowała Anna Drozd.
W ramach projektu uczestnicy otrzymali podręczniki i po 60 godzinach przystąpili do egzaminu zewnętrznego TGLS na poziomie B1, a po kolejnych 60 do egzaminu na poziomie B2. Było to solidne powtórzenie do egzaminu maturalnego z j. angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Młodzież otrzymała zaświadczenia oraz certyfikaty potwierdzające ich biegłość językową według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom uzyskania pozytywnych wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Wyżej wymienione artykuły i produkty można składować również w małej auli budynku głównego na II piętrze!
Obchody Dnia Języka Ojczystego stały się okazją do ogłoszenia wyników XI edycji „Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa”. Jest on organizowany przez Instytut Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie, a skierowany do studentów UWM oraz uczniów naszego województwa.
W tym roku również nasze Liceum wzięło udział w tej inicjatywie. Efektem pracy artystycznej naszych uczennic stało się wyróżnienie, które otrzymała Karolina Rawłuszko z klasy III Bg.
Karolinie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów i powodzenia w rozwijaniu swojego talentu poetyckiego.
26 listopada 2021 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w onlinowym, międzynarodowym konkursie językowym Best in English, organizowanym przez Chech-us Studium z Pragi. 17 223 uczestników z 33 krajów, zmierzyło się z testem gramatyczno-leksykalnym z języka angielskiego. Mateusz Gigielewicz z klasy I a, w kategorii specjalnej - ogólnoświatowej, zajął 27 miejsce a Hubert Godlewski z klasy III ag w kategorii krajowej zajął 8 miejsce w Polsce.
W rankingu szkół nasze Liceum zajęło 3 miejsce w Polsce.
Gratulujemy.
p. prof. D. Haraf
W piątek 14 stycznia w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie koła karciano-szachowego.
Mogliśmy nauczyć się grać w szachy i karty oraz przyjemnie spędzić czas.
Zajęcia poprowadziła Pani Drozd i Ksiądz Długosz.
Zapraszamy wszystkich do sali Pani Drozd w każdy piątek o godz. 14:20.
Kornelia Capłap
W piątek 17 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Początkowo miał miejsce konkurs świątecznych piosenek, gdzie wszystkie klasy mogły zaprezentować swoje muzyczne umiejętności. Zwycięską klasę wyłonimy, gdy każdy odda swój głos w ankiecie.
Kolejnym elementem akademii była prezentacja wiersza Leopolda Staffa pt. ,,Gwiazda", który wyrecytowała Julia Mon.
Następnie członkowie koła ,,Anonimowi Artyści" zaprezentowali nowoczesną wersję jasełek.
W rolę bohaterów wcielili się: Weronika Wysocka, Julia Mon, Judyta Archacka, Oliwia Matejek, Zuzanna Brakoniecka, Michał Baniewicz, Bartosz Haraf, Magdalena Kurpiewska, Maksym Siekierzycki, Julia Więckowska, Karolina Krasnowska oraz Radosław Chrzan.
Za montaż i reżyserię odpowiadała Aleksandra Matejek, a
oprawą techniczną zajął się Dawid Kucharski i Kacper Szulc.
Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursie jedzenia pierogów na czas, a tytuł ,,Mistrza Jedzenia Pierogów" i dzień bez pytania zdobył Mateusz Grzejdak- serdecznie gratulujemy.
W trakcie apelu poznaliśmy również zwycięzców konkursu na najlepszą świąteczną dekorację klasy:
III miejsce klasa I A
II miejsce klasa III Ap
I miejsce klasa III Bp.
Zwycięzcom został uroczyście wręczony tort.
Akademię poprowadzili: Nicolas Mieczkowski i Kornelia Capłap.
Na zakończenie dnia w szkolnej auli odbyło się Pierwsze Kinowe Popołudnie, gdzie został wyświetlony świąteczny film.
Jeszcze raz z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, życzymy Wam wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości, aby nadchodzący Nowy Rok okazał się dla Was pomyślny pod każdym względem.
autor: Kornelia Capłap
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, Martyna Bryl z klasy III Ap, otrzymała wyróżnienie od Starosty Powiatu Bartoszyckiego za pracę w minionym roku.
Jej troska o innych, sumienność, zaangażowanie w pracę na rzecz dzieci będących w rodzinie zastępczej są godne do naśladowania.
GRATULACJE .
|
1 grudnia Światowy Dzień Aids.
W hali Liceum Katolickiego w Lidzbarku Warmińskim odbyły się Mistrzostwa Rejonu II W-M SZS. Dzięki szczęśliwemu losowaniu udało się naszym zawodniczkom awansować do gier półfinałowych. W ostatecznych grach finałowych i wyczerpującym tie breaku rozgrywki zakończyły się zwycięstwem drużyny a tym samym awansem do zawodów półfinałowych mistrzostw województwa.
Gratulujemy!
Skład drużyny:
Bryl Martyna 3 Ap ( kapitan ), Dacko Aleksandra 3 Ag, Rozmysłowicz Daria 2 C,
Topczyłko Wiktoria 2 C, Cieślak Aleksandra 1 D, Wiśniewska Aleksandra 2 C,
Chruściel Laura 2 C
W miniony weekend 26-27 listopada, po długiej przerwie, została wznowiona Przedświąteczna Zbiórka Żywności. Nasi wolontariusze od wielu lat prężnie uczestniczą w tej akcji.
W tym roku również pojawili się licznie w sklepach Stokrotka i Biedronka. Dzięki ich zaangażowaniu zebrana żywność jeszcze przed świętami trafi do ludzi najbardziej potrzebujących.
Podziękowania do wolontariuszy skierował Koordynator Zbiórki Żywności z ramienia Banku Żywności w Olsztynie Pan Zbigniew Jabłoński.
Zebraliście razem...................374 kg żywności. Gratulacje za tę ilość. Jest to niewątpliwy sukces.
p. prof. M. Kuzia
Ostatni dzień spotkania poświęciliśmy na zagadnienia dotyczące zdrowia. Młodzież z wymiany wypełniała formularz dotyczący zasad zdrowego odżywiania. Następnie zagraliśmy w grę, w której przypomnieliśmy sobie jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie. Kolejną rzeczą był film dotyczący szkodliwości spożywania wysokosłodzonych produktów.
Aby uzmysłowić sobie ilość spożywanego cukru młodzież wraz z nauczycielami wykonała ekspozycje.
Niestety czas mija szybko. Nadszedł monent pożegnania. Mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy się na kolejnym etapie wymiany - we Włoszech.
p. prof. D. Haraf
Czwartek młodzież oraz nauczyciele z Turcji, Niemiec, Włoch i Litwy spędzili w Gdańsku.
Zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej oraz Stare Miasto z przewodnikiem.
p, prof. D. Haraf
Dzień 3 wymiany rozpoczęliśmy zawodami sportowymi w Bartoszyckim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Bawiliśmy się świetnie.
Po aktywności fizycznej przyszedł czas na aktywność umysłową. Pani Eliza Argalska w czasie warsztatów wyjaśniła nam tajniki Generacji Z. Następnie pojechaliśmy do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie zwiedzaliśmy zamek i wzięliśmy udział w warsztatach Escape Room.
p. prof. D. Haraf
We wtorek 23 listopada nasi goście z wymiany poznawali zabytki Warmii i Mazur. Mieli okazję obejrzeć barokową bazylikę w Świętej Lipce oraz zwiedzić Gierłoż – dawną siedzibę Hitlera.
Na zakończenie młodzież z wymiany wzięła udział w warsztatach w Konsulacie Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Zmęczeni ale pełni wrażeń wrócili do Bartoszyc.
p. prof. D. Haraf
22 listopada był pierwszym dniem wymiany międzynarodowej w ramach projektu SOS Shiny Object Syndrom. Działania projektowe dotyczą uzależnień związanych z nadmiernym korzystaniem z internetu i telefonów komórkowych. Gościmy w Liceum, z zachowaniem reżimu sanitarnego, nauczycieli oraz młodzież z pięciu szkół z: Turcji Konya, Turcji Ankara, Włoch, Niemiec i Litwy.
Spotkanie rozpoczął pan Starosta Zbigniew Nadolny, który wręczył także zaproszonym gościom drobne upominki. Następnie odbyła się część artystyczne, w której uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje talenty artystyczne.
Po zaprezentowaniu swoich miast i szkół młodzież zmagała się z quizem na temat wiedzy o sławnych Polakach.
Po nauce polskich zwrotów i zwiedzaniu miasta nauczyliśmy naszych gości podstawowych kroków poloneza, którym zakończyliśmy poniedziałkowe spotkanie.
p. prof. D. Haraf
10 listopada w auli szkolnej nasza młodzież miała okazję do wspólnego spędzenia czasu przy grach planszowych.
Była to kolejna edycja Popołudniówek z planszówkami. Tym razem tematem wiodącym była Polska.
Graliśmy między innymi w Gnaj do celu w PRL-u, Kocham Cię Polsko, 5 sekund z POLSKĄ i wiele innych.
Zapraszamy miłośników gier planszowych na kolejne spotkania!
|
W dniu dzisiejszym w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych i drugich z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji, aspirantem sztabowym Wojciechem Szerejko.
Celem spotkania było przybliżenie wiedzy na temat zawiłości prawa karnego za czyny popełniane przez nastolatków. Coraz częściej zdarzają się wśród młodych ludzi wykroczenia związane z hejtem internetowym, dlatego profilaktyka informacyjna jest jednym z ważnych działań edukacyjnych jak i wychowawczych związanych z cyberprzemocą.
autor: p.prof. Małgorzata Kuzia
Aleksandra Gricuk uczennica klasy III Bp zajęła I miejsce w VII Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej, który odbył się w środę 10 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach.
Gratulujemy!
”Chcemy Polski niepodległej, W środę 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów i Samorząd Uczniowski naszego Liceum. Wymownym montażem poetycko-muzycznym licealiści przypomnieli zebranym o Bohaterach walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni na akademii uczcili pamięć Poległych minutą ciszy. Uroczystość poprowadził Nicolas Vaca Diez Mieczkowski, a fotograficznie zarejestrowała Gabriela Romaniuk (zobacz galerię). Dziękujemy młodzieży za piękny występ! Słowa podziękowania należą się również Dokładnie o godzinie 11.11 na boisku szkolnym wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zaśpiewali hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. |
W piątek 5 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.
Dzięki pomysłowości koleżanek i kolegów na korytarzach zrobiło się kolorowo i można było podziwiać przeróżnych bohaterów.
Kornelia Capłap
Zapraszam na zajęcia Pierwsze spotkanie
Będziemy się zajmować m.in.:
Więcej szczegółów podam w sali fizyki oraz w Librusie.
|
Ogólnopolski Tydzień Kariery (OTK) jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej.
Tegoroczna edycja OTK odbywa się pod hasłem „Wyprawa na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność”. W ramach tego wydarzenia w Naszym liceum odbyły się spotkania z przedstawicielem lokalnego biznesu.
Pan Patrycjusz Kuzia właściciel " Kafki " podzielił się refleksją na temat swojej kariery zawodowej. Zafascynował nas opowieścią, jak wiele czasu i energii poświęcił w dochodzeniu do tego etapu w którym obecnie się znajduje. Pokazał, że możemy zostać kim tylko chcemy, że możemy zdobywać doświadczenie we wszystkich dziedzinach życia zawodowego, ważne byśmy się nie poddawali, realizowali swoje marzenia, byli otwarci i kreatywni. Dziś już wiemy, że kreatywność to kompetencja, która w dzisiejszym, bardzo dynamicznie zmieniającym się świecie daje szansę na szybkie i skuteczne znajdowanie przewagi rynkowej i zawodowej.
JEŻELI MIESZKASZ NA TERENIE GMINY, W MIEJSCOWOŚCI PO PGR -
TA OFERTA JEST SKIEROWANA DO CIEBIE!
...instrukcja składania wniosku>>>
JEŚLI LUBISZ MATEMATYKĘ, A PRZY TYM TWOJĄ PASJĄ JEST FOTOGRAFIA - NIE ZWLEKAJ I ZAREJESTRUJ SIĘ W TERMINIE DO 1 LISTOPADA BR.
Wyślij zgłoszenie już dzisiaj, bo jutro (wtorek) o 12.00 konkurs próbny w pracowni informatycznej.
Jeżeli nie powiodła się rejestracja online - zgłoś się do mnie poprzez dziennik elektroniczny Librus.
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Z okazji tak uroczystego wydarzenia w szkolnej auli zebrali się nauczyciele, pracownicy szkoły, goście oraz delegaci z poszczególnych klas.
W ramach podziękowania nauczycielom i pracownikom naszej szkoły za trud codziennej pracy, poświęcenie, wytrwałość, pomoc i oddanie, uzdolnieni uczniowie naszej szkoły przy pomocy opiekuna SU - Pana Bartłomieja Szymusia zaprezentowali sztukę autorstwa Aleksandry Matejek i Jakuba Żerkowskiego, pt. ,,To jest dramat”, która opierała się na żartobliwym pomieszaniu lektur szkolnych.
Następnie, w ramach podziękowania za piękną, ale i trudną pracę uczniowie skromnie wręczyli nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty. Na zakończenie na gości czekał poczęstunek przygotowany przez Patrycję Lewandowską i Oliwię Bartoszewicz.
Jeszcze raz w tym szczególnym dniu składamy podziękowania Nauczycielom i Pracownikom szkoły za nieustanne dokładanie starań, abyśmy stali się mądrymi ludźmi. Składamy również wyrazy uznania za trud codziennej pracy pedagogiczno - wychowawczej. Dziękujemy za wysiłek i oddanie w przekazywaniu wiedzy oraz wartości, które wpływają na rozwój i postawę w życiu młodego człowieka.
Życzymy Państwu przede wszystkim zdrowia, zadowolenia z pracy, dumy ze swoich uczniów, wytrwałości, satysfakcji i radości.
Akademię poprowadzili: Kornelia Capłap i Nicolas Mieczkowski.
W role bohaterów wcielili się: Zuzanna Gugała, Bartosz Haraf, Magdalena Kurpiewska, Julia Więckowska, Karolina Krasnowska, Zuzanna Brakowiecka, Weronika Wysoka, Aleksandra Matejek oraz Katarzyna Zawada.
Oprawą techniczną zajęli się: Kacper Szulc i Dawid Kucharski.
Wszystkim jeszcze raz dziękujemy za przybycie i pomoc w organizacji tak uroczystego wydarzenia.
autor: Kornelia Capłap - 3b
11 października uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w tradycyjnych otrzęsinach. Aby się stać pełnoprawnymi licealistami, musieli wziąć udział w kilku konkurencjach.
Po godzinie dobrej zabawy został wyłoniony zwycięzca - klasa 1c. I to ci uczniowie w nowym roku szkolnym zorganizują “chrzest” dla swoich nowych kolegów i koleżanek.
Zmagania pierwszaków przygotowała klasa 2c pod egidą Samorządu Uczniowskiego, a wszystko na zdjęciach uwieczniła Gabriela Romaniuk
więcej zdjęć w galerii fotografii >> zobacz |
30 września br. odbyliśmy udany wyjazd do Olsztyna. Napięty plan, który przewidywał: Planetarium, "Park trampolin" i Multikino, zrealizowaliśmy w 100%.
Było w tej wycieczce wszystko! Bardzo ciekawy seans o "ziemskim układzie słonecznym", fizyczne potyczki w "Parku trampolin" i film - komedia z czasów PRL pt:"Najmro".
Nad bezpieczeństwem czuwali nasi wychowawcy wraz z Panią prof. Anną Doroszko.
Dziękujemy organizatorom oraz firmie "DELUX" za profesjonalny transport.
Pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Bartoszyc.
1 października 2021r. uczniowie Pobyt w Muzeum II WŚ dostarczył dużej dawki wiedzy historycznej i wzruszeń, a eksponaty zgromadzone 14m pod ziemią zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. Po bardzo intensywnym zwiedzaniu uczniowie musieli się troszeczkę zregenerować, więc udali się do gdańskiej galerii Forum. Do Bartoszyc wróciliśmy przed godz. 21. |
"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wieloletniego nauczyciela i wychowawcy młodzieży naszego Liceum
Pana Edwarda Subocza.
Składamy wyrazy współczucia całej rodzinie oraz bliskim w tym trudnym czasie.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Liceum".
Zgodnie z tradycją naszej szkoły 3 września 2021 uczniowie klas I a i I b wraz z wychowawcami wzięli udział w zajęciach integracyjnych w miejscowości Dębówko. Młodzież uczestniczyła w grach i zabawach mających na celu poznanie zespołu klasowego. Na zakończenie miło spędziliśmy czas przy ognisku.
p. prof. D. Haraf
zdjęcia p. prof. E. Reut
6 września klasa 1c i 1d wraz z wychowawcami uczestniczyli w integracyjnej wycieczce pieszej do m. Dębówko. Dopisała nam świetna pogoda, dzięki czemu samo wyjście oraz powrót - były przyjemne.