Ładowanie strony
MENU
Wirtualna gazetka szkolna

 

 

 

 

 

 

 

ŻEROM W YOUTUBE
 

PROJEKTY AKTUALNE

 

 

ECOSZKOŁA

  

 

HERCULES

 
 DYPLOMY I CERTYFIKATY  

  


  






 


 

start /
serwis w tej chwili ogląda 4 osób
serwiszglossie

Od Szampanii do Morza Środziemnego

 

Tegoroczna wycieczka do Francji, w pięknym słonecznym maju, dostarczyła wszystkim wiele wrażeń. Mieliśmy przyjemność odkryć zabytkowe miasta od północnej Szampanii aż po wybrzeże Morza Śródziemnego. Francja, którą poznaliśmy, była rzymska, starożytna, religijna, artystyczna i współczesna. Przyjrzyjmy się kilku ciekawym miejscom, które mieliśmy okazję odwiedzić.

  

Przygodę rozpoczęliśmy w Reims – stolicy szampana (tego słynnego alkoholu sprzedaje się tam ok. 300 mln butelek rocznie). Pierwszą atrakcją była bazylika św. Remigiusza z XI wieku. Jest ona jednym z najważniejszych historycznie miejsc Francji, ponieważ to w niej biskup św. Remigiusz ochrzcił Chlodwiga I, pierwszego króla Franków. Później wybraliśmy się do gotyckiej katedry Notre Dame, w której witraże namalował sławny żydowski malarz Marc Chagall. Artysta tworzył je przez 6 lat. Miały symbolizować pojednanie Francuzów i Niemców w 1963 roku, stąd przedstawiają m.in. koronację króla Chlodwiga i mają charakter melancholijno-oniryczny. 

  

Następnie zwiedziliśmy Lyon. To jedno z największych miast Francji, a także jej kulturalna stolica. Najbardziej oczarowała mnie w Lyonie monumentalna bazylika Notre-Dame de Fourvière (obok której stoi pomnik Jana Pawła II). Zwiedziliśmy też katedrę św. Jana Chrzciciela i przechadzaliśmy się uliczkami starego miasta, w tym charakterystycznymi traboules (wąskimi przejściami między kamienicami). Spacer pozwolił nam naprawdę poczuć atmosferę dawnych wieków. 

    

Z Lyonu pojechaliśmy do Orange, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych we Francji amfiteatrów rzymskich. Zachwycił nas on swoją autentycznością i majestatycznością. Tego samego dnia zwiedziliśmy Avignon, miasto papieży. W nim zobaczyliśmy wybudowany w XIV w., czyli w czasach niewoli awiniońskiej, Pałac Papieski – największy gotycki pałac w Europie. Na koniec byliśmy na moście Saint-Bénézet, znanym z tradycyjnej piosenki „Sur le pont d’Avignon”. 

    

   

W kolejnych dniach podziwialiśmy piękną Prowansję. Szczególnie utkwiła mi w pamięci krótka lecz magiczna wizyta w Marsylii, drugim największym mieście Francji. Widoki na marsylski port, okoliczne wyspy oraz Morze Śródziemne bardzo mnie poruszyły i zostaną ze mną na długo, szczególnie widok na wyspę If, gdzie znajduje się zamek znany z powieści Alexandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”. Imponujący był również Pont du Gard: rzymski akwedukt, który ma już prawie dwa tysiące lat, a nadal zadziwia swoim rozmiarem.

 

  

 

Na koniec trzeba wspomnieć o mieście Arles, w którym podążaliśmy za miejscami uwiecznionymi na obrazach Vincenta Van Gogha. Zobaczyliśmy na żywo m.in. widok z pejzażu „Gwiaździsta Noc nad Rodanem”. Arles to małe miasto, ale niezwykle urokliwe dzięki swojej historii i krajobrazom.

 

  

Cała wycieczka nie tylko pokazała nam piękne widoki, ale też wzbogaciła nasza wiedzę o historii i kulturze Francji, których mogliśmy doświadczyć na żywo. Przywieźliśmy z podróży wspaniałe emocje i wspomnienia.

 
Julia Oleszczuk III B

 

Dodał: Ewelina Story       5 czerwca 2026r.
Sukces Adama Reuta w konkursie fizycznym „Lwiątko 2026”!

Adam Reut z klasy 3a uzyskał wyróżnienie w postaci honorowego tytułu „Taon” w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2026” w kategorii klas III.
„Taon” (obok Kaona i Hiperona) to oficjalne, honorowe odznaczenie przyznawane najlepszym uczestnikom Lwiątka. Nazwy te zostały zapożyczone od nazw cząstek elementarnych.

Tegoroczny turniej został przeprowadzony 30 marca. Uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 30 zadań. Z pięciu możliwych odpowiedzi w każdym zadaniu tylko jedna była prawidłowa. Tempo rozwiązywania zadań było wysokie, gdyż test trwał  75 minut.

Konkurs „Lwiątko” wzorowany jest na popularnym matematycznym „Kangurze”. Pomysł na jego organizację pochodzi od nauczycieli „uniwersyteckiego” liceum we Lwowie. Z czasem te fizyczne zmagania rozszerzono również na Polskę. Od 2019 roku organizatorem konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków w Krakowie.

Gratulujemy Adamowi osiągniętego sukcesu!

 

Dodał: Mirosław Gutowski       1 czerwca 2026r.
GODZINA Z WETERANEM

   27 maja 2026 roku uczniowie klas trzecich mieli niezwykłe spotkanie ze starszym chorążym sztabowym Janem Perkowskim, żołnierzem zawodowym w stanie spoczynku oraz Weteranem misji zagranicznych, który przez wiele lat z honorem reprezentował Polskę poza granicami kraju. Nasz gość podzielił się z uczniami przeżyciami z codzienności podczas pobytu na kilku misjach pokojowych na Bliskim Wschodzie. Opowiadał o niebezpiecznych patrolach w Afganistanie oraz misjach w Libii, Syrii i Iraku. Przedstawił realne zagrożenia, które towarzyszyły żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego pełniącym służbę w imię bezpieczeństwa i pokoju.

   Na załączonej prezentacji chorąży omawiał rodzaje sprzętu wojskowego, który niejednokrotnie ratował życie podczas patroli na różnych terenach. Wspominał także o tęsknocie za najbliższymi podczas świąt, które w symboliczny sposób obchodzili z dala od domu, pamiętając o Ojczyźnie i wartościach, którym służyli. W jego opowieściach pojawiały się również tragiczne momenty, kiedy to podczas misji żegnali na zawsze poległych w walce kolegów, oddających życie w służbie Polsce.

  Chorąży Perkowski podkreślał, jakimi cechami powinien kierować się młody adept, który chce związać przyszłe życie zawodowe z wojskiem. Mówił o odpowiedzialności, odwadze, dyscyplinie oraz szacunku do munduru i barw narodowych. Dodał, że nie jest to służba dla każdego, lecz droga wymagająca poświęcenia i gotowości do działania dla dobra Ojczyzny.

  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści oraz cennych rad Weterana. Spotkanie było nie tylko wyjątkową lekcją historii i współczesności, ale także ważną lekcją patriotyzmu oraz szacunku dla żołnierzy Wojska Polskiego.

Dziękujemy.

Dodał: Zbigniew Mielnik       31 maja 2026r.
13. miejsce w Polsce i 1. w województwie! Tak działają nasi Licealiści.

 

Tak działają nasi Licealiści, ale też opiekunowie-inspiratorzy: p. prof. Katarzyna Zagajewska-Sycz i p. prof. Artur Kozieł.

GRATULUJEMY


Niebawem więcej informacji.

Dodał: Mirosław Gutowski       29 maja 2026r.
Sukces Mateusza

 

 Gratulujemy!

 

Dodał: Mirosław Gutowski       29 maja 2026r.
Kolejny sukces matematyków

 
Uczniowie z klasy II A: Emilia, Kacper, Piotr, Franciszek i Kuba  wzięli udział w konkursie matematycznym Jaromat, wykazując się dużą wiedzą, logicznym myśleniem oraz umiejętnościami matematycznymi.

Z dumą informujemy, że zdobyli tytuł Laureata III stopnia.



Serdecznie gratulujemy uczestnikom sukcesu oraz życzymy kolejnych osiągnięć w rozwijaniu matematycznych pasji!

                                                                                                 autorka: p. prof. EKPieniak

Dodał: Zbigniew Mielnik       29 maja 2026r.
Dzień otwarty naszego Liceum

 

W miniony piątek 22 maja w naszej szkole odbył się dzień otwarty, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych.

Goście mieli okazję poznać szkołę, porozmawiać z nauczycielami i uczniami oraz zobaczyć, jak wygląda codzienne życie w placówce. Podczas wydarzenia przygotowano wiele atrakcji. W pracowniach odbywały się pokazy doświadczeń chemicznych, prezentacje multimedialne oraz warsztaty prowadzone przez uczniów i nauczycieli.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się Fotobudka czy stoisko z żywymi zwierzątami -prezentujące pasje uczniów. Odwiedzający mogli poczuć wyjątkową atmosferę szkoły i przekonać się, że Żerom to miejsce pełne pasji, talentów i przyjaznej atmosfery. 🎓

 

Dodał: Mirosław Gutowski       25 maja 2026r.
Matematyczny sukces !!!

W międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur Matematyczny” nasi uczniowie odnieśli sukces, zdobywając dwa wyróżnienia.

Laureatami zostali uczniowie klas matematycznych:
 Wiktor Mrówka z klasy I A,
 Bartosz Słodkowski z klasy IV A.
 
 
Serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników oraz życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu matematycznych pasji!
 
autorka: p. prof. Edyta Konkraciuk - Pieniak
Dodał: Zbigniew Mielnik       24 maja 2026r.
DZIEŃ OTWARTY ŻEROMA
Dodał: Zbigniew Mielnik       21 maja 2026r.
Oliwier trzeci w województwie

      

We wtorek 19 maja odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”. 

Oliwier Bakalarz z klasy I C godnie reprezentował nasze Liceum oraz powiat bartoszycki i po zaciekłej rywalizacji - teście pisemnym, dwóch dogrywkach oraz finale ustnym wywalczył 3 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.

Gratulujemy sukcesu!

     

 

Dodał: Ewelina Story       20 maja 2026r.
Najlepsi

     

 

We wtorek 19 maja reprezentacja dziewcząt i chłopców wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Plażowej. Występ naszych par okazał się dużym sukcesem, ponieważ zwyciężyliśmy w obu kategoriach.

p. prof. S. Nowokuński

Wielkie gratulacje dla Amelii Knap, Amelii Mocarskiej, Kacpra Szczygielskiego, Borysa Szarejko oraz p. prof. S. Nowokuńskiego.


 

Dodał: Ewelina Story       20 maja 2026r.
WARSZTATY PRZYSZŁEGO NAUKOWCA

 W dniu 13 maja 2026 roku, klasa 3C, w ramach realizacji praktycznej części podstawy programowej z chemii rozszerzonej, uczestniczyła w programie „Warsztaty Przyszłego Naukowca” w Katedrze Chemii Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa na UWM w Olsztynie.

  Młodzież wykonywała ćwiczenia laboratoryjne z działów związanych z reakcjami w roztworach wodnych, w tym reakcjami redoks, wymagającymi wiedzy z zakresu szeregu elektrochemicznego metali, pod kierunkiem                                             dr hab. Stanisławy Koronkiewicz oraz dr hab. Sławomira Kalinowskiego -  profesorów  UWM.

 Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości samodzielnego wykonywania doświadczeń chemicznych, zgodnie ze wskazówkami i instrukcjami, lecz jednocześnie z dużą dozą swobody w doborze odczynników i reagentów. Stwierdzili, że 3 godzinne zajęcia w wymiennych grupach, minęły bardzo szybko, efektywnie i efektownie, w przyjaznej atmosferze, doceniając fakt wzbogacenia swej wiedzy przedmiotowej w praktyczne umiejętności chemiczne, które na pewno przyczynią się do lepszego przygotowania do egzaminu maturalnego. Ćwiczenia zakończył humorystyczny akcent w postaci „muzykujących” kiszonych ogórków. :)

 Bardzo dziękujemy Kadrze Naukowej UWM, za profesjonalne i angażujące młodzież zajęcia, mając nadzieję, że w przyszłym roku również będzie możliwość uczestniczenia w takich warsztatach.

 Koordynatorka wycieczki i autorka tekstu – p. prof. Anna Nowoszyńska - Ejlak

 Opiekun: p. prof. Robert Kozieł

 

Dodał: Zbigniew Mielnik       15 maja 2026r.
Oliwier najlepszy w powiecie!!!

     

 

W środę 29 kwietnia w Kandytach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej  “Młodzież Zapobiega Pożarom”. Nasze Liceum reprezentowali uczniowie Klasy I C Elwira Emilianów oraz Oliwier Bakalarz. 

 

 

Oliwier pokonał wszystkich uczestników w kategorii szkół ponadpodstawowych  i awansował do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w maju. 

Gratulujemy i życzymy zwycięstwa w kolejnym etapie!!!


 

Dodał: Ewelina Story       1 maja 2026r.
To jest już koniec...
Dodał: Zbigniew Mielnik       24 kwietnia 2026r.

97,7 %

ZDAWALNOŚĆ
MATURY

w 2025r.
w NASZYM LICEUM

KONTAKT

11-200 Bartoszyce

ul. Boh. Monte Cassino 9

lo@bartoszyce.info

Sekretariat
89 762 28 59
Pokój naucz.
89 762 10 81

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA
Rada Rodziców
konto Rady Rodziców przy LO
Bank Spółdzielczy w Bartoszycach
56 8855 0004 2001 0235 9474 0001
CERTYFIKATY