Tegoroczna wycieczka do Francji, w pięknym słonecznym maju, dostarczyła wszystkim wiele wrażeń. Mieliśmy przyjemność odkryć zabytkowe miasta od północnej Szampanii aż po wybrzeże Morza Śródziemnego. Francja, którą poznaliśmy, była rzymska, starożytna, religijna, artystyczna i współczesna. Przyjrzyjmy się kilku ciekawym miejscom, które mieliśmy okazję odwiedzić.
Przygodę rozpoczęliśmy w Reims – stolicy szampana (tego słynnego alkoholu sprzedaje się tam ok. 300 mln butelek rocznie). Pierwszą atrakcją była bazylika św. Remigiusza z XI wieku. Jest ona jednym z najważniejszych historycznie miejsc Francji, ponieważ to w niej biskup św. Remigiusz ochrzcił Chlodwiga I, pierwszego króla Franków. Później wybraliśmy się do gotyckiej katedry Notre Dame, w której witraże namalował sławny żydowski malarz Marc Chagall. Artysta tworzył je przez 6 lat. Miały symbolizować pojednanie Francuzów i Niemców w 1963 roku, stąd przedstawiają m.in. koronację króla Chlodwiga i mają charakter melancholijno-oniryczny.
Następnie zwiedziliśmy Lyon. To jedno z największych miast Francji, a także jej kulturalna stolica. Najbardziej oczarowała mnie w Lyonie monumentalna bazylika Notre-Dame de Fourvière (obok której stoi pomnik Jana Pawła II). Zwiedziliśmy też katedrę św. Jana Chrzciciela i przechadzaliśmy się uliczkami starego miasta, w tym charakterystycznymi traboules (wąskimi przejściami między kamienicami). Spacer pozwolił nam naprawdę poczuć atmosferę dawnych wieków.
Z Lyonu pojechaliśmy do Orange, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych we Francji amfiteatrów rzymskich. Zachwycił nas on swoją autentycznością i majestatycznością. Tego samego dnia zwiedziliśmy Avignon, miasto papieży. W nim zobaczyliśmy wybudowany w XIV w., czyli w czasach niewoli awiniońskiej, Pałac Papieski – największy gotycki pałac w Europie. Na koniec byliśmy na moście Saint-Bénézet, znanym z tradycyjnej piosenki „Sur le pont d’Avignon”.
W kolejnych dniach podziwialiśmy piękną Prowansję. Szczególnie utkwiła mi w pamięci krótka lecz magiczna wizyta w Marsylii, drugim największym mieście Francji. Widoki na marsylski port, okoliczne wyspy oraz Morze Śródziemne bardzo mnie poruszyły i zostaną ze mną na długo, szczególnie widok na wyspę If, gdzie znajduje się zamek znany z powieści Alexandra Dumasa „Hrabia Monte Christo”. Imponujący był również Pont du Gard: rzymski akwedukt, który ma już prawie dwa tysiące lat, a nadal zadziwia swoim rozmiarem.
Na koniec trzeba wspomnieć o mieście Arles, w którym podążaliśmy za miejscami uwiecznionymi na obrazach Vincenta Van Gogha. Zobaczyliśmy na żywo m.in. widok z pejzażu „Gwiaździsta Noc nad Rodanem”. Arles to małe miasto, ale niezwykle urokliwe dzięki swojej historii i krajobrazom.
Cała wycieczka nie tylko pokazała nam piękne widoki, ale też wzbogaciła nasza wiedzę o historii i kulturze Francji, których mogliśmy doświadczyć na żywo. Przywieźliśmy z podróży wspaniałe emocje i wspomnienia.
27 maja 2026 roku uczniowie klas trzecich mieli niezwykłe spotkanie ze starszym chorążym sztabowym Janem Perkowskim, żołnierzem zawodowym w stanie spoczynku oraz Weteranem misji zagranicznych, który przez wiele lat z honorem reprezentował Polskę poza granicami kraju. Nasz gość podzielił się z uczniami przeżyciami z codzienności podczas pobytu na kilku misjach pokojowych na Bliskim Wschodzie. Opowiadał o niebezpiecznych patrolach w Afganistanie oraz misjach w Libii, Syrii i Iraku. Przedstawił realne zagrożenia, które towarzyszyły żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego pełniącym służbę w imię bezpieczeństwa i pokoju.
Na załączonej prezentacji chorąży omawiał rodzaje sprzętu wojskowego, który niejednokrotnie ratował życie podczas patroli na różnych terenach. Wspominał także o tęsknocie za najbliższymi podczas świąt, które w symboliczny sposób obchodzili z dala od domu, pamiętając o Ojczyźnie i wartościach, którym służyli. W jego opowieściach pojawiały się również tragiczne momenty, kiedy to podczas misji żegnali na zawsze poległych w walce kolegów, oddających życie w służbie Polsce.
Chorąży Perkowski podkreślał, jakimi cechami powinien kierować się młody adept, który chce związać przyszłe życie zawodowe z wojskiem. Mówił o odpowiedzialności, odwadze, dyscyplinie oraz szacunku do munduru i barw narodowych. Dodał, że nie jest to służba dla każdego, lecz droga wymagająca poświęcenia i gotowości do działania dla dobra Ojczyzny.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści oraz cennych rad Weterana. Spotkanie było nie tylko wyjątkową lekcją historii i współczesności, ale także ważną lekcją patriotyzmu oraz szacunku dla żołnierzy Wojska Polskiego.
Dziękujemy.
Tak działają nasi Licealiści, ale też opiekunowie-inspiratorzy: p. prof. Katarzyna Zagajewska-Sycz i p. prof. Artur Kozieł.
GRATULUJEMY
Niebawem więcej informacji.
Uczniowie z klasy II A: Emilia, Kacper, Piotr, Franciszek i Kuba wzięli udział w konkursie matematycznym Jaromat, wykazując się dużą wiedzą, logicznym myśleniem oraz umiejętnościami matematycznymi.
Z dumą informujemy, że zdobyli tytuł Laureata III stopnia.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom sukcesu oraz życzymy kolejnych osiągnięć w rozwijaniu matematycznych pasji!
autorka: p. prof. EKPieniak
| W miniony piątek 22 maja w naszej szkole odbył się dzień otwarty, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych. Goście mieli okazję poznać szkołę, porozmawiać z nauczycielami i uczniami oraz zobaczyć, jak wygląda codzienne życie w placówce. Podczas wydarzenia przygotowano wiele atrakcji. W pracowniach odbywały się pokazy doświadczeń chemicznych, prezentacje multimedialne oraz warsztaty prowadzone przez uczniów i nauczycieli. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Fotobudka czy stoisko z żywymi zwierzątami -prezentujące pasje uczniów. Odwiedzający mogli poczuć wyjątkową atmosferę szkoły i przekonać się, że Żerom to miejsce pełne pasji, talentów i przyjaznej atmosfery. |
W międzynarodowym konkursie matematycznym „Kangur Matematyczny” nasi uczniowie odnieśli sukces, zdobywając dwa wyróżnienia.
We wtorek 19 maja odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Oliwier Bakalarz z klasy I C godnie reprezentował nasze Liceum oraz powiat bartoszycki i po zaciekłej rywalizacji - teście pisemnym, dwóch dogrywkach oraz finale ustnym wywalczył 3 miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Gratulujemy sukcesu!
We wtorek 19 maja reprezentacja dziewcząt i chłopców wzięła udział w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Siatkowej Plażowej. Występ naszych par okazał się dużym sukcesem, ponieważ zwyciężyliśmy w obu kategoriach.
p. prof. S. Nowokuński
Wielkie gratulacje dla Amelii Knap, Amelii Mocarskiej, Kacpra Szczygielskiego, Borysa Szarejko oraz p. prof. S. Nowokuńskiego.
W dniu 13 maja 2026 roku, klasa 3C, w ramach realizacji praktycznej części podstawy programowej z chemii rozszerzonej, uczestniczyła w programie „Warsztaty Przyszłego Naukowca” w Katedrze Chemii Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa na UWM w Olsztynie.
Młodzież wykonywała ćwiczenia laboratoryjne z działów związanych z reakcjami w roztworach wodnych, w tym reakcjami redoks, wymagającymi wiedzy z zakresu szeregu elektrochemicznego metali, pod kierunkiem dr hab. Stanisławy Koronkiewicz o
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z możliwości samodzielnego wykonywania doświadczeń chemicznych, zgodnie ze wskazówkami i instrukcjami, lecz jednocześnie z dużą dozą swobody w doborze odczynników i reagentów. Stwierdzili, że 3 godzinne zajęcia w wymiennych grupach, minęły bardzo szybko, efektywnie i efektownie, w przyjaznej atmosferze, doceniając fakt wzbogacenia swej wiedzy przedmiotowej w praktyczne umiejętności chemiczne, które na pewno przyczynią się do lepszego przygotowania do egzaminu maturalnego. Ćwiczenia zakończył humorystyczny akcent w postaci „muzykujących” kiszonych ogórków. :)
Bardzo dziękujemy Kadrze Naukowej UWM, za profesjonalne i angażujące młodzież zajęcia, mając nadzieję, że w przyszłym roku również będzie możliwość uczestniczenia w takich warsztatach.
Koordynatorka wycieczki i autorka tekstu – p. prof. Anna Nowoszyńska - Ejlak
Opiekun: p. prof. Robert Kozieł
W środę 29 kwietnia w Kandytach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”. Nasze Liceum reprezentowali uczniowie Klasy I C Elwira Emilianów oraz Oliwier Bakalarz.
Oliwier pokonał wszystkich uczestników w kategorii szkół ponadpodstawowych i awansował do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w maju.
Gratulujemy i życzymy zwycięstwa w kolejnym etapie!!!
128 abiturientów ukończyło dzisiaj nasze Liceum!
>>>https://www.facebook.com/reel/1696269826005480
>>>https://www.youtube.com/watch?v=3x_yQzGDM6U
>>>https://www.facebook.com/reel/